Çanakkale'de Keyifli ve Duygu Dolu Bir Gün

“Huzur Başkenti Eyüp”te, Eyüplülere yönelik düzenlenen Kültür Turları devam ediyor. Turların ikinci gününde istikamet Çanakkale’ydi. Eyüplüler, Çanakkale’de, en yoğun muharebelerin gerçekleştiği, her karışı şehit kanlarıyla sulanmış yerleri Fatihalar okuyarak, dualar ederek dolaştılar. Eyüplüler, her köşesinde bir kahramanlık öyküsü bulunan, dedelerimizin, atalarımızın şehit düştüğü toprakları dolaşırken duygu dolu anlar yaşadılar.

Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen ve 1 Nisan itibariyle Bursa gezisi ile başlayan Kültür Turları, ikinci gününde Çanakkale Gezisi ile devam etti. Eyüp Belediyesi önünden sabah erken saatlerde otobüse binen Eyüplüler, gün boyu Çanakkale’de, tüm dünyaya örnek olan bir mücadelenin verildiği ve kahramanlık destanlarının yazıldığı toprakları gezdiler.

Çanakkale Gezisi kapsamında, Seyit Onbaşı’nın destan yazdığı Mecidiye Tabyaları, Alçıtepe, Kerevizdere Cephesi, Cesetler Tepesi, 253 bin şehidin anısına yapılmış olan Şehitler Abidesi’nin bulunduğu bölge, Meçhul Asker Anıtı, Ölüm Koyu, 62 şehidin mezarının bulunduğu Yahya Çavuş Şehitliği, Kanlı Dere, Seddülbahir, bir gecede 15 bin civarında şehit verilen Zığındere Şehitliği, 57. Alay’ın konuşlandığı Kuzey Cephesi’nin de aralarında bulunduğu yerler ziyaret edildi.

Keyifli ve duygu dolu bir gün geçiren vatandaşlara gidiş ve dönüşte yol boyunca yapılan ikramların yanı sıra öğle yemeği de verildi. Eyüp Belediyesi’nin kültür gezilerindeki organizasyon başarısını da takdir eden vatandaşlar hiçbir problem ya da aksilikle karşılaşmadıklarını belirterek, “Daha önce Gelibolu yarımadasına gelebilme imkanı bulamamıştık, bize bu mutluluğu yaşatan Başkanımız Remzi Aydın’a çok teşekkür ediyoruz” diye konuştular. Kültür gezilerine müracaatlar Beyaz Masa aracılığıyla yapılıyor.