Çocuklarımız Saygılı Bir Eleştiri Kültürü Kazanmalılar

Eyüp Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın beraber yürüttüğü Aile ve İletişim Seminerleri devam ediyor. Gümüşhane Yaylım Köyü Derneği’nde düzenlenen “Aile ve İletişimde Etkili ve Yetkin Ebeveynlik” semineri konukların katılımıyla interaktif bir şekilde yapıldı.

Uzman Psikolog Kübra Saral’ın sunumuyla gerçekleşen seminerde, ebeveynlerin çocuklarda iletişim ve kontrolü sağlamak için sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimleri hakkında bilgi sahibi olması gerektiği belirtildi. Çocukların sadece söyledikleri değil hissettiklerini de anlamadıktan sonra etkili bir anne-baba rolünde başarılı olunamayacağını vurgulayan Kübra Saral, onlarla mutlaka işbirliği içinde olunması gerektiğini ifade etti.

Saral “Çocuklarımızın yetenekleri ve kapasitelerini keşfedip onları bu alanlara yönlendirmemiz gerekiyor. Onları dokunarak sevmek yeterli değil aynı zamanda bizden ‘Seni Seviyorum’ cümlesini duymalılar. Saygısızlığa kaçmadan eleştiri kültürünü kazanmalılar. Eğer her sabah kahvaltılarını hazırlayıp okul elbiselerini giydiriyorsak bir gelişme gösteremezler. Anne ve babaların tutarsız davranışları özellikle de bir gün evet bir gün hayır demeleri çocukların da muhakemelerini tutarsız hale getiriyor. Kız ve erkek çocukların arasındaki dengeyi iyi kurmalıyız” dedi.