Eyüp Turizmi “EYÜP MOBİL”le Gelişiyor

Belediyemizin, ilçedeki tarihi ve turistik merkezlerin tanıtımını interaktif ortamda tanıtmak ve bölgeye gelen turistlere rehberlik etmek üzere hayata geçirdiği Eyüp Mobil projesi büyük ilgi görüyor.

İstanbul’a gelen ziyaretçilere tarihi yarımadayı, Eyüp’ü tanıtmak, interaktif olarak bilgilendirme yapmak amacıyla ilçeye yerleştirilen kiosklar ve Kültür Müdürlüğümüz ekiplerinin tabletler aracılığıyla yaptıkları rehberlik hizmeti, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Turistler, mobil cihazlarda, Eyüp’teki tarihi ve turistik mekanlarla ilgili bilgiler alabiliyor, bu mekanlar hakkında yorumlarını paylaşabiliyor, her bir mekanda 360 derece sanal tur yapabiliyorlar. Haritaları inceleyip, 4,8 ve 12 saatlik tur rotası önerilerini alıp, Eyüp’ü bu tur rotalarına uyarak rehbersiz gezebiliyorlar.

Kiosklarda mekanlar hakkında bilgi almanın yanı sıra, mobil cihazlarda bulunandan çok daha kapsamlı bir sanal tur modeli turistlerin hizmetine sunuluyor. Dış mekan panelleri ise Eyüp’ün en merkezi yerlerine yerleştirildi ve bu panellerde iki farklı artırılmış gerçeklik çalışması ile tarihi mizansenler canlandırıldı. Turistler, Eyüp Meydanı’ndaki Eyüp Mobil noktasına gelerek, Belediyemiz Kültür Müdürlüğü ekiplerinden tabletleri ücretsiz olarak alabiliyor ve bu tabletleri gezileri boyunca kullanabiliyor, gezi sonunda da iade ediyorlar. Tabletler ile birlikte dağıtılan broşürleri de “artırılmış gerçeklik” gösterilerini izlemek için kullanabiliyorlar.

Eyüp Mobil projesiyle, geçmişten günümüze birçok tarihsel dönemin izlerini taşıyan ve İstanbul’un fethiyle birlikte Eyüp Sultan Camii etrafında gelişen bir kent dokusuna sahip ilçedeki, tarihi doku, anıtsal yapılar ve sivil mimarlık örnekleriyle Osmanlı Dönemi Türk şehirciliğinin özellikleri, turistlerle paylaşılmış oluyor.

Mimari açıdan olduğu kadar dini açıdan da önem arz eden Eyüp’e gelen turist sayısı, Eyüp Sultan Camii ve çevresinin ziyareti ile gün geçtikçe artıyor. İlçemize gelen turistlerin keşfedilmemiş alanları görmesi, bu alanlar konusunda bilgi sahibi olmaları, belirli bir güzergah üzerinde rahatça gezmeleri için oluşturulan proje, Belediyemizce daha da geliştirilerek ilçenin tüm mahallelerine yaygınlaştırılacak.