Eyüplü Down Sendromlu Çocuklara Konya Gezisi

"21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü" münasebetiyle Eyüp Belediyesi Eyüplü down sendromlu çocukları aileleriyle birlikte Konya'ya gönderdi.

"Eyüp Sultan'dan Mevlana'ya, YHT ile Konya'ya Vuslat Yolculuğu" adı altında düzenlenen programda, down sendromlu çocuklara ve ailelerine çorba ikram edildi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın uğurladığı Eyüplü 20 down sendromlu çocuk ve ailesi, otobüslerle Pendik'deki hızlı tren istasyonuna götürüldü. Çocuklar aileleriyle birlikte buradan Yüksek Hızlı Trene (YHT) binerek Konya'ya hareket etti.

Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp'te gazetecilere yaptığı açıklamada, Eyüp Belediyesi olarak düzenlenen Konya’ya Vuslat yolculuklarının bugün 7. gününde olduklarını belirterek her gün 40 Eyüplü vatandaşı, otobüslerle önce Pendik'e, oradan da Yüksek Hızlı Tren’le Konya'ya götürdüklerini ve aynı gün tekrar İstanbul'a döndüklerini ifade etti.

Aydın, "Çok güzel yolculuklar oluyor, çok güzel tepkiler alıyoruz. ‘21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’ nedeniyle down sendromlu çocuklarımızı aileleriyle birlikte bu geziye götürüyoruz. Down Sendromlu Çocuklar projesi bizim Eyüp Belediyesi'nin yaklaşık 6 yıldan beri gerçekleştirdiği "Şeker Hayat" adındaki çok özel bir proje. Bu projede rehabilitasyona yönelik çocuklardan çok önemli sonuçlar alıyoruz." dedi.

Çok güzel uygulamalar yaptıklarını anlatan Aydın, "Uygulama ve rehabilitasyon içerisinde çocuklarımızın sosyo-kültürel etkinlikleri de yer alıyor. İşte bugünkü program bunlardan biri. Onların da Konya'ya gitme arzusunu biliyorduk. Biraz önce kendileriyle görüştüm çok mutlular, çok neşeliler, heyecanlılar, onların da bu geziye katılma hakları var. Aileleriyle birlikte biz bugün toplam 40 kişiyi inşallah Konya'ya yolcu ediyoruz." diye konuştu.

Çocukların Konya'da Şems-i Tebrizi ve Mevlana Hazretleri’nin türbeleri ile eski eserlerin yer aldığı Selçuklular döneminden kalma tarihi camileri gezeceklerini vurgulayan Başkan Aydın, çocuklara Konya'nın meşhur etli ekmeğinden ikram edecekleri hoş bir gezi olacağından bahsetti.

Bu Vuslat Yolculuğu'nun devam edeceğini hatırlatan Remzi Aydın, her gün saat 06.00 gibi Eyüp Belediyesi'nin önünden Eyüplü 40 kişinin otobüslerle Pendik'e, oradan da Yüksek Hızlı Tren ile Konya'ya devam ettiğini kaydetti.

Aydın, "Şu anda yaklaşık 10 bin vatandaşımız müracaat etti" dedi.