Eyüplülere Öfke Yönetim Semineri

Eyüp Belediyesi Sosyal Koordinasyon Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nin birlikte düzenlediği “Öfke Yönetimi Eğitim Semineri ”ne ilçe sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Eğitimci Psikolog Zeynep Demirbozan’ın verdiği ‘Öfke Yönetimi’’ konulu seminerde, Eyüplü hanımlar hem sohbet edip hem de merak ettikleri konuları sorma imkanı buldular. Eğitim seminerinde, öfke nedir, öfkeyi yenmenin yolları nedir, öfke ya da sinir anında mantığımıza hakim olamama ve duygularımıza kapılma vb. durumlarda yapılması gerekenler anlatıldı. Anne- babanın özellikle ergenlik döneminde öfkeli olan çocuklara sevgi ile yaklaşmasının önemine değinildi.

Zeynep Demirbozan’ın Yazar Joanne Greenberg’ten alıntılar yaparak devam ettiği programda özellikle, kişinin bireysel sınırlarına müdahale olunduğunda öfkelenmenin sağlıklı bir duygu durumu olduğu söylendi. Kişiye, öfkesini kendisine olumlu hizmet edecek biçimde, hedefe uyumlu davranış sergileyerek, saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen ve çevresine zarar vermeyecek şekilde ifade edebilme becerisini kazandırmayı hedefleyen programda öfkenin ortaya çıkış sebepleri ve kontrol edilme sürecinde nasıl bir yol izleneceği üzerinde duruldu. Seminerde öfkenin kişisel kuruntularımızdan ya da başımızdan geçen olayların anılarından kaynaklanabileceği ifade edildi. Hissedilen öfkenin kişiyi bir zarardan veya kişisel sınırlarına müdahaleden koruyan bir işleve hizmet etmiyorsa sağlıksız bir öfke olduğu ifade edildi.

Seminere, geçtiğimiz günlerde Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da ziyaret ederek bir yıllık sağlık giderlerini karşılayacağını söylediği Berat bebek ve annesi Kaniye Arat da katıldı.