Eyüpsultan Karikatür Okulu, Eyüp Film Akademisi, EFA, Eyüpsultan Yazı Akademisi, Eyüpsultan Araştırma Merkezi 

Eyüpsultan Belediyesi'nin eğitim programları sayesinde, geleceğin sinemacıları Eyüp Film Akademisi'nde (EFA), geleceğin karikatüristleri Eyüpsultan Karikatür Okulu'nda, geleceğin şair ve yazarları Eyüpsultan Yazı Akademisi'nde yetişiyor.

EYÜPSULTAN FİLM AKADEMİSİ (EFA)

Eyüpsultan Film Akademisi; İstanbul Medya Akademisi paydaşlığında ve TRT'nin medya sponsorluğunda hizmete alındı.

Eyüpsultan Film Akademisi'nin amacı dünyanın en stratejik sektörlerinden biri olan sinemaya yeni yetenekler kazandırmak. Yerel yönetimler bazında ilk ve tek olan Akademi, 2015 yılında hizmet vermeye başladı.

Eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı olarak veriliyor ve 7 ay boyunca devam ediyor.

Akademiye ön eleme ve mülakatla öğrenci kabul ediliyor. Her dönemde 40 genç yetenek yüzlerce kişi arasından seçilerek sinema eğitimleri alıyor.

EFA, SİNEMAYA İLGİ DUYAN KİŞİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Emine Tuğba Şahin:

“Akademide sinema yapmak adına kapsamlı bir eğitim alabiliyoruz. Bu durum da zaten akademiyi cazip kılıyor. Bu sektördeki insanlarla iletişim halinde olmak çevremizi istediğimiz alandan oluşturmamıza olanak sağlıyor.”

Umay Naz Uçaner:

“Alanında uzman isimlerden sinema eğitimi alarak, gerek akademik gerekse profesyonel anlamda mesleki tecrübe kazandım. Sağlam ve geniş bir kadroya sahip bu ekibin, sinemaya ilgi duyan kişiler için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum.”

İrem Yavuz:

“Akademide aldığım eğitimler sonucunda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Okulumun bana verdiği eğitimin eksik kalan kısmını EFA sayesinde tamamlamış oldum. Aldığımız eğitimden ben ve arkadaşlarım çok memnun kaldık. “

EYÜPSULTAN YAZI AKADEMİSİ

Eyüpsultan Yazı Akademisi, Eyüpsultanlı genç şair ve yazarları edebiyat dünyasına kazandırmak amacıyla 2016'da hizmet vermeye başladı.

Eyüpsultan Yazı Akademisi kapsamında; seminerler, yazar buluşmaları, atölye çalışmaları, dergi yayını gibi birçok etkinlik ve atölye bulunuyor.

Akademinin hedef kitlesinde liseli gençler olmakla birlikte; sınırlı sayıda üniversite öğrencilerine de hizmet veriyor. Akademi de her yıl 80 öğrenci eğitim alıyor.

EYÜPSULTAN KARİKATÜR OKULU

Eyüpsultan Belediyesi ve İMH Gün Işığı Derneği’nin iş birliği ile açılan Karikatür Okulu'nda geleceğin karikatüristleri yetişiyor. 30'a yakın öğrencinin ücretsiz eğitim aldığı “Karikatür Okulu”nda öğrenciler karikatür nedir, amacı nedir, nasıl çizilir gibi temel konular üzerine hem teorik hem de pratik eğitim alıyorlar.

EYÜPSULTAN ARAŞTIRMA MERKEZİ (EYSAM)

Her şehrin bir hafızası, bir tarihi vardır. Eyüpsultan'ın, Eyüpsultan Hazretleriyle başlayan 1400 yıllık bir hafızası var.

İstanbul'un fethiyle başlayan bir tarihi de. Bu kadim hafızayı deşifre etmek, ülkemiz ve medeniyetimiz açısından eşsiz bir kıymet arz etmekte.

Eyüpsultan Araştırma Merkezi (EYSAM), Eyüpsultan'ın bu kadim hafızasını açığa çıkarmak ve geleceğe transfer etmek, Eyüpsultan'ın tarihiyle ilgili çeşitli kaynaklarda bulunan bilgi ve belgeleri bir araya toplamak amacıyla faaliyet gösteriyor.

Merkezimizde yüzlerce kaynaktan derlediğimiz binlerce belge, görsel ve özel koleksiyon bulunuyor. Bağışçılarımızla Eyüpsultan'ın hafızası daha da güçleniyor.