Eyüpsultan Belediyesinden Mevlid Kandili programı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) dünyaya geldiği gün olan Mevlid Kandili, tüm İslam aleminde olduğu gibi, İstanbul'un manevi başkenti Eyüpsultan’da da huşu içerisinde kutlandı.

Mevlid Kandili’ni Eyüpsultan’ın manevi atmosferinde idrak etmek isteyen vatandaşlar buraya akın etti.

EYÜPSULTAN BELEDİYESİNDEN KAVURMA VE PİLAV İKRAMI

Eyüpsultan Belediyesi, her kandilde olduğu gibi bu gecede de yurtdışından ve yurdun farklı illerinden gelen vatandaşlara akşam namazı öncesinde kavurma ve pilav ikramında bulundu. Vatandaşlar, kavurma ve pilav almak için caminin avlusunda uzun kuyruklar oluşturdu.

EYÜPSULTAN'DAN ÜÇ FARKLI NOKTADA CANLI YAYIN

Ellerin semaya açılarak af dilendiği, duaların göğe yükseldiği gecede Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, bu manevi ve güzel atmosferi orada bulunamayan vatandaşların da görebilmesi ve eşlik edebilmesi için sosyal medya üzerinden üç farklı noktadan canlı yayın yaptı.

Yayınları Türkiye ve yurtdışından yüz binlerce vatandaş takip etti.

KUR'AN-I KERİM TİLAVETİ VE NEY DİNLETİSİ

Sunuculuğunu Enes Yıldırım'ın üstlendiği canlı yayın programı, Simurg Akşemsettin Bilgievi öğrencilerinden ve 5. sınıfa giden Muhammet Taha Tulmaç'ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Simurg'da eğitim veren neyzen Selim Yorulmaz, izleyicilere muhteşem bir ney dinletisi sundu.

VATANDAŞLAR DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİ ANLATTI

Eyüpsultan Meydan'ından röportajların da yapıldığı programda, vatandaşlara bu özel ve anlamlı günle ilgili duygu ve düşünceleri soruldu.

Özellikle İslam coğrafyalarında akan kanların durması için, şehitlerimiz için dua edeceklerini söyleyen vatandaşlar, böyle bir atmosferde Eyüpsultan Belediyesinin ikramlarından dolayı da Başkan Remzi Aydın'a teşekkürlerini sundu.

EYÜPSULTAN CAMİİ'SİNDEN CANLI YAYIN

Akşam namazının eda edilmesinin ardından Eyüpsultan Camii içerisindeki Mevlid programı da canlı olarak izleyicilerle buluştu. Mevlit Kandili'ni idrak etmek için Eyüpsultan’a gelen cemaat, namazlarını kıldıktan sonra okunan Mevlid ve Kuran-Kerim’i dinledi.

İlahi grubunun okuduğu ilahilerle devam edilen programda Peygamberimiz Hz. Muhammed 'e (S.A.V) salavatlar gönderildi.

BAŞKAN AYDIN, CANLI YAYINDA ESTAM'I ANLATTI

Yatsı namazının ardından ise Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Kandil Özel Programının canlı yayın konuğu oldu.

Birliğe, beraberliğe, dostluğa ve sevgiye katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Remzi Aydın, tüm İslam aleminin Mevlid kandilini kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi.

Eyüpsultan'ın bir “Huzur Başkenti” yapılması vaadi ve idealinin altını dolduran tarihi merkezle ilgili yapılmış büyük bir çalışma olan Eyüpsultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) hakkında da bilgi veren Başkan Remzi Aydın, özelikle kandil gibi böyle özel günlerde, ESTAM uygulamasıyla ziyaretçilerin çok daha huzurlu bir şekilde ibadetlerini yerine getirebileceklerine vurgu yaptı.

Başkan Remzi Aydın, Eyüpsultan Camii ve meydanında ciddi bir karmaşa olduğuna vurgu yaptı ve bu durumun insanların huzurlu bir ziyaret yapmalarını engellediğini, ESTAM ile bunun öne geçileceğini belirtti.

Başkan Remzi Aydın, program sonrası Eyüpsultan Meydanı'nda vatandaşın kandilini kutlayarak sohbet etti.