Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, sosyal destek, hizmet

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından hayata geçirilen Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, her yaştan ve her kesimden vatandaşlara dokunmaya devam ediyor.

“Hoş Geldin Bebek” projesinden, hasta ziyaretlerine, Poliklinik Desteği ve Evde Muayene hizmetlerinden Şefkat Eli Mağaza'sına kadar bir çok projeyi hayata geçiren Eyüpsultan Belediyesi, vatandaşlara umut oluyor.

HOŞ GELDİN BEBEK

2014'te başlatılan “Hoş Geldin Bebek” projesiyle, Eyüpsultan'da dünyaya gelen yavrularımız ve aileleri ziyaret ediliyor.

Belediye Başkanımızın eşi Tülay Aydın'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde bebeklere hediye sepetleri takdim ediliyor.

Hediye sepetleri Zahir Kafe Atölyesi'nde, özel çocuklarımız tarafından üretiliyor. Oyuncak, biberon, zıbın, yakalık, bebek bezi, battaniyeler bulunan sepetler, saten kumaşlarla kaplanıyor.

Ayrıca “Hoş Geldin Bebek” ziyaretleri kapsamında Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı doktorlar da bebeklerin muayene ve kontrollerini yapıyorlar.

“Hoş Geldin Bebek” projesiyle bugüne kadar 1.680 bebek ziyareti gerçekleştirildi.

HASTA ZİYARETLERİ VE HEMŞİRE HİZMETLERİ

Hastalarımız, doktor ve hemşire eşliğinde evlerinde ziyaret ediliyor. Bugüne kadar yaklaşık 4.313 hasta evde ziyaret edildi.

Sosyal güvencesi olmayan 65.080 vatandaşımıza poliklinik, 13.196 kardeşimize evde hemşirelik hizmetleri sunuldu.

POLİKLİNİK DESTEĞİ VE EVDE MUAYENE

Eyüpsultan'da ikamet eden yaşlı, engelli ya da yatalak hastalara evde muayene hizmetleri sunuluyor. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan vatandaşların giderleri üstleniliyor.

Birinci basamak tedaviden sonra ileri tetkik ve tedavi gerekiyorsa ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendiriliyor.

ŞEFKATİN ELİ HER YERE DEĞSİN – ŞEFKAT ELİ MAĞAZASI

Şefkat Eli Mağazamız, dar gelirli vatandaşlarımıza; kıyafet ve ev eşyası desteği sağlamak amacıyla kuruldu. Yardıma muhtaç vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını ilgili birimlerimiz evlerinde ziyaret ederek tespit ediyor.

Gerekli yardımlar ailelerimize ivedilikle ulaştırılıyor. Eyüpsultan'da şefkatin eli her yere değiyor. 2017 itibariyle 2. el eşya desteği yerine, kullanılmamış eşya verilmeye başlandı.

Bugüne kadar; 13 binin üzerinde dar gelirli aile ziyaret edildi. 4000 vatandaşımıza 301.048 parça kıyafet, 193 haneye 625 adet ev eşyası deteği sağlandı.

ALIŞVERİŞE ÇIKIYORUZ

Dar gelirli ailelerimiz için uygulamaya alınan diğer hizmetlerden biri de market desteği. 273 ailemize 2017 yılında tek seferlik 100 tl'lik market kartı hediye edildi.

Onlar da anlaşmalı marketlerden diledikleri ürünü seçerek beğenerek aldı.

ENSAR-I ÇINAR

Yaşlılar, toplumun aklı, tecrübesi bereketidir. Efendimiz (SAV) içinizde beli bükülmüş ihtiyarlar olmasaydı, belalar sizi sel gibi götürürdü, buyurmuştu. Beli bükülmüş ihtiyarlarımız asla unutulmuyor.

Bu amaçla Ensar-ı Çınar ziyaret programı başlatıldı. İlçemizde ikamet eden 65 yaş üstü ve yalnız yaşayan yaşlılarımız ayda bir kez evlerinde ziyaret ediliyor. Onlarla sohbet ediliyor, bayramda elleri öpülüyor, duaları alınıyor.

On beş günde bir telefonla arıyor, halleri hatırları soruluyor. Ensar-ı Çınar'la nesiller arasında gönül köprüleri kurmak amaçlanıyor. Yaşlılarımızın yaşam sevinci artıyor, sosyal hayata dahil olmaları sağlanıyor.

ÖĞRENCİLERİMİZİN YAYA GÜVENLİĞİ İÇİN ÖZEL EKİP

İstanbul'un en önemli sorunlarından biri trafik. Yoğun trafik, öğrencilerimizin yaya güvenliğini tehdit eden en önemli risklerden biri.

Öğrencilerimizin güvenli olarak okullarına ve evlerine ulaşabilmeleri için zabıta ekiplerimizden özel bir birim oluşturuldu.

Özel ekiplerimiz trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki okullarımızda öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak için vazife başında.

HUZUR HER YERDE

Çocuklarımızı, gençlerimizi ve mahalle sakinlerimizi park ve bahçelerimizde maruz kalabilecekleri tehlike ve risklerden korumak amacıyla Emniyet Müdürlüğümüzle işbirliği içinde Mobil Huzur Ekibi kuruldu. Mobil Huzur Ekibimiz, olası risklere karşı teyakkuzda.

EN MUTLU GÜNÜNÜZDE YANINIZDAYIZ

Sosyal desteği bulunmayan ailelerimize sunulan desteklerin kapsamı genişletildi. Hastane masraflarının yanı sıra doğum desteği de sunuluyor.

Doğum desteği kapsamında annelerin özel hastane konforunda doğum yapmaları için gerekli ortamı hazırlandı.

Sosyal güvencesi olmayan yüzlerce ailemize doğum desteği verildi. Doğum desteklerimiz devam ediyor.