ESER, Engelliler Sürekli Eğitim Merkezi, Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın

ESER, Eyüpsultan ilçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel ve fiziksel engelli bireyler için çalışmaya devam ediyor.

Eyüpsultan Belediyesi liderliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı Desteğiyle 1 Ocak 2015 tarihinde kurulan ESER (Engelliler Sürekli Eğitim Merkezi), eğitim, üretim ve istihdam faaliyetlerini bir arada sürdürüyor.

Sosyal politikalarda yeni bir uygulama olan ESER, zihinsel ve fiziksel engelliler için, “Özel Yaşam Alanı” oluşturan çalışmalar yapıyor.

ALTIN KARINCA BELEDİYECİLİK ÜÇÜNCÜSÜ

Marmara Belediyeler Birliği, Altın Karınca Belediyecilik Yarışmasında, toplum düzeni ve sosyal hizmetler kategorisinde üçüncü olan ESER, engelli bireylere yönelik pek çok eğitim düzenliyor.

ESER'e toplamda 187 kayıtlı öğrenci bulunuyor.

ENGELLİ BİREYLER İÇİN SOSYAL FAALİYETLER DÜZENLENİYOR

ESER, engelli bireyleri iyileştirmek için onların el becerilerini geliştirmeye ve sosyal hayata adapte olmalarına yönelik pek çok çalışma yapıyor.

Engelli bireyler ve aileleri için gezi, kermes ve sergiler düzenleyen ESER, engelli farkındalığı oluşturabilmek amacıyla medya kanallarında programlar gerçekleştiriyor.

AYLIK İŞARET DİLİ KURSLARI

Toplumda işitme engelli bireylerin iletişim problemini en aza indirebilmek için aylık işaret dili kursları düzenliyor. ESER aynı zamanda, %99 konuşma garantili kekemelik tedavisi de sağlıyor.

ENGELLİLER İSTİHDAM EDİLİYOR

ESER, engellilerin istihdamına yönelik sertifikalı mesleki eğitim kursları açarak engelli bireylere iş imkanı sağlıyor. Ayrıca, Eyüpsultan ve çevre ilçelerdeki engelli okullarıyla da ortak atölye çalışmaları yapıyor.

Engelli bireylerin istihdam edilebilmesi için açılan eğitim ve kurslar; Sertifikalı Yönetici Asistanlığı, Sertifikalı Bilgisayar Destekli Muhasebe, Sertifikalı Profesyonel Fotoğrafçılık, Sertfikalı Çağrı Merkezi Personeli Yetiştirme Kursu, Diksiyon, Hızlı Klavye, Mis Sabun, Bendir, Kudüm, Ney, Seramik, Ahşap Boyama, Ebru, Tespih Süsleme, Kuranı Kerim Kursu ve Takı Tasarım Kursu.

HİZMET VE YARDIMLAR İÇİN NASIL TALEPTE BULUNURUM?

Eyüpsultan ve çevresinde ikamet eden 15 yaşını doldurmuş en az %40 engelli raporuna sahip her birey, ESER'in atölye çalışmaları ve mesleki kurslarından faydalanabiliyor.

Ayrıca, öğle yemeği ve ulaşım için servis hizmeti de veriliyor.