Eyüpsultan, fotoğrafçı, foto sibel

Her fotoğraf bir anıyı, sevinci, hüznü, kederi saklar ardında...

Hele siyah beyaz ise ne çok şey saklar geçmişin izlerinde...

Yıllar geçse ,de çocukluğumuzun ve gençliğimizin anıları o fotoğraf kareleriyle ölümsüzleşir bir albümün yaprakları arasında...

Bizlerin bu en güzel ve en özel anlarına tanıklık eden kişilerse hiç şüphesiz fotoğrafçılardır.

Tıpkı Eyüpsultan'da tam dört kuşaktır fotoğrafçılık yapan, 54 senedir insanların bu özel anlarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştiren Yeşildağ ailesi gibi....

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre; 1964 senesinde Eyüpsultan Merkez Mahallesi'nde açılan ve o gün bugündür deklanşör sesinin hiç susmadığı Foto Sibel'de Aytekin Yeşildağ, dedesinden ve babasından yadigar kalan ata mesleğini sürdürüyor.

Dördüncü kuşak olan oğlu Kaan Yeşildağ'la birlikte halen fotoğrafçılık mesleğine devam eden Aytekin Yeşildağ, şöyle konuşuyor;

“Babam Bedri Yeşildağ bu dükkanı 1960 senesinde almış, 1964 senesinde ise hizmete açmış. Ben daha 5 yaşındayken babamın yanında banyo yapımında yapılan o ilaçları karıştırırdım.

Ortaokul bittikten sonra profesyonel olarak fotoğrafçılığa başladım ve tam 52 senedir devam ettiriyorum, şimdi bayrağı oğlum Kaan'a devredeceğim”

İSTANBUL HATIRASI ARKA FONLU FOTOĞRAFLARIN ÇOĞU DEDEMİN MAKİNESİ İLE ÇEKİLMİŞ”

Fotoğrafçılık geçmişlerinin çok eskilere dayandığını, Foto Nafiz olarak bilinen dedesi Nafiz Kocakuş'un ilk olarak şu anda meydanda restorasyonu yapılan Eyüpsultan Hamamı'nın yanında Foto Maton'u açtığını belirten baba Yeşildağ şöyle devam ediyor;

“O dükkanda şipşak dediğimiz acele vesikalık fotoğraflar çekiyormuş. Daha sonra Eminönü'nde Yeni Cami'nin arkasında açtığı Foto Sen'de 1982 senesine kadar çalışmış.

Ardından Çemberlitaş'ta üç ayaklı alaminütle, yani şipşak makinesiyle çeşme duvarına astığı perdenin önünde İstanbul Hatırası diye turistlerin, gelen geçenin fotoğraflarını çekmiş.

Yeşilçam klasiklerindeki 'İstanbul Hatırası' arka fonlu fotoğrafların çoğu da onun makinesi ile çekilmiş. 83 yaşında son nefesini verene kadar fotoğraf çekmeye devam etmiş”

DİJİTAL MAKİNELER ÇIKINCA OĞLUMUN YANINDA ÇIRAK OLDUM”

Gelişen teknoloji ve dijital fotoğraf makinelerinin çıkmasıyla birlikte meslekte çok şeyin değiştiğini sözlerine ekleyen Aytekin Yeşildağ şu açıklamaları yapıyor;

“Oğluma ben bu işi nasıl öğreteceğim diye düşünürken bu dijital fotoğrafçılık çıktı. Ben kendimi 50 sene geri gitmiş hissettim. Bu sefer ben onun yanında çırak oldum. Bununla ilgili hiç unutamadığım çok ilginç bir anım var.

Bundan 40 sene önce ben dükkanda kalemle fotoğrafa rötuş yaparken bir müşteri içeri girdi. Japonlar bir çip icat etmişler filmsiz fotoğraf çekiyormuş' dedi. Ben öyle şey olur mu, böyle bir şey mümkün değil dedim. Sonra da 'rötuş makinesi da icat etmişler' dedi. Tabii benim sigortalar iyice attı.

Adama kızdım, sırf gitsin diye o zamana kadar biz ölür gideriz dedim. Ama o adamı dikkate almayarak çok büyük bir hata yapmışım, tam 100 bin dolar zararım oldu. Ben analog makineler aldım, ama dijital makineler çıkınca zararım büyük oldu.

Zamana ayak uydurmak için yeni makineler almak zorunda kaldım. Adamın o çip dediği şeyler şimdi binlerce fotoğrafı alan hafıza kartlarıymış. Şimdiki makineler photoshopa gerek bile kalmadan düzeltmeler yapıyor” şeklinde konuşuyor.

ADRES: Eyüpsultan Merkez Mahallesi, Halit Paşa Caddesi No:6 Eyüpsultan/İST

TEL: (0212) 581 06 25