Eyüpsultan'da güzel şeyler oluyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın girişimleriyle başlayan ve tüm ilçe genelinde uygulanacak olan havai elektrik hatlarının yer altına alınması ile aydınlatma direklerinin yenilenmesi çalışmaları aralıksız devam ediyor.

BEDAŞ'ın 2017 sonuna kadar Eyüpsultan'da yaklaşık 47 milyon TL'lik yatırım yapmasının hedeflendiği çalışmalarda, AG-OG kablo çalışmaları, trafo merkezi yenilemeleri, otoban aydınlatması ve ömrünü yitirmiş tehlike arz eden direklerin kaldırılması gibi çalışmalar yer alıyor.

DAHA HUZURLU BİR EYÜPSULTAN İÇİN...

Muhtelif trafo merkez kurulumu, AG-OG kablo çalışması, kapalı ring sistemi, trafo arası dönüşümler ve yeni aydınlatma direği tesisi çalışmaları özellikle ilçenin bazı mahallelerinde hala devam ediyor.

Eyüpsultan sakinlerinin daha huzurlu ve sakin bir yaşam sürmelerini sağlamak, uzun süreli elektrik kesintilerine son vermek, genel enerji sorunlarına çözüme kavuşturmayı sağlayacak olan çalışmalar, Eyüpsultan'da zaman zaman bazı noktalarda trafik aksaklıklarına sebep oluyor.

YAPILAN ÇALIŞMALARA BAĞLI, TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU NOKTALAR

Özellikle günün belirli saatlerinde trafik yoğunluğu, Rami Cuma mahallesi, Eyüp Merkez, Nişancı mahallesi, Silahtarağa mahallesi, Sakarya mahallesi, Güzeltepe mahallesi, Karadolap mahallesi, Yeşilpınar mahallesi, Akşemsettin mahallesi, Çırçır mahallesi, Alibeyköy Merkez ve Göktürk Merkez'de yapılan çalışmalar nedeniyle artıyor.

NE YAPILIYOR, NE KAZANDIRACAK?

-Aibeyköy Merkez ve Karadolap Mahallesi;

Çalışmalar kapsamında, 24 trafo merkezi tamamen yenileniyor, trafoların bütün kabloları dönüştürülüyor, Alibeyköy'de (Sarıgöl) yeni bir dağıtım merkezi yapılıyor.

Yeni dağıtım merkezi yapılması ile birlikte ring sağlanıp (24 trafo merkezi içine alınarak) enerji kesilmesi durumunda diğer dağıtım merkezi devreye girerek enerji diğer dağıtım merkezinden ivedi bir şekilde verilecektir.

Kazı güzergahındaki AG direkler yer altına alınıyor ve yeni aydınlatma tesisi yapılarak bölgenin büyük bir kısmındaki enerji kesintisi azaltılıyor, yıllardır yanmayan aydınlatmalar yenilenerek vatandaşlar için önemli bir yatırım gerçekleştiriliyor.

-Akşemsettin Mahallesi, Alibeyköy Merkez ve Çırçır Mahallesi;

Proje kapsamında 11 trafo merkezi yenileniyor, güzergahta bulunan AG direkler kaldırılıyor, yeni aydınlatma tesisi yapılıyor ve mevcutta yanmayan aydınlatma tesisleri de yenileniyor.

VATANDAŞLAR ENERJİ KESİNTİLERİNİ HİSSETMEYECEK

Bu çalışmalar ile Türkiye'de ilk kez Eyüpsultan ilçesinde Kapalı Ring Dönüşüm projesi yapılacak olup, trafo merkezleri ve yeni yapılacak, 11 trafo merkezi arasında enerji kesintisi olması durumunda vatandaşlar enerji kesintisini hissetmeyecek.

Devreye otomatik olarak girecek sistemle bir noktada enerji kesintisi yaşanması durumunda trafo, diğer dağıtım merkezinden otomatik olarak bir saniyeden kısa bir süre içerisinde devreye girecek.

Böylelikle vatandaşlara Türkiye’de ilk kez bu kadar sağlıklı ve kesintisiz enerji temini sağlanacaktır.

-Güzeltepe Mahallesi;

Bu çalışma ile Güzeltepe mahallesinde 20-30 yıllık AG direklerin tamamı yenileniyor, aydınlatma armatürleri takılarak aydınlatma sorunu çözülüyor.

ARIZALAR MİNİMUMA İNİYOR

Direk üzerindeki alpekler iİletken) ve klemens (ekler) yenilenerek arıza minimuma iniyor. Böylelikle kötü hava koşullarında oluşan arızalar ve direklerin devrilmesi sorunu da çözülüyor.

-Rami Cuma Mahallesi ve Eyüp Merkez Mahallesi;

Mevcut havai hatlı AG şebekeye ait demir direkler ve iletkenler ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Tüketicilere güvenilir, sürekli ve teknik kriterlere uygun elektrik enerjisi sağlanabilmesi için AG şebekenin yer altı kablolu olarak yenilenmesi ve mevcut yüklü durumda bulunan trafoların yükünün yeni TM Tesisi ile bölünmesi sağlanıyor.

Bölgede oluşan havai hattan kaynaklı kötü görüntü ortadan kaldırılıp, aydınlatma tesisi ile daha güvenilir hale getiriliyor.

-Nişancı Mahallesi;

Mevcut hücreler, trafo ve pano açık tip olmasından, ekonomik ömürlerini doldurmuş olmalarından, can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilecek durumda olmalarından dolayı demonte edilip yerlerine kapalı tip hava yalıtımlı hücreler ve trafoların yenilenmesi sağlanıyor.