Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, gençlik, simurg, dil evi

Eyüpsultan Belediyesi’nin gerek gençlere gerek ise gençlerimizin velilerine yönelik hizmetleri aralıksız devam ediyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın gençlerin hedeflerine emin adımlarla ilerlemesine oldukça önem vermesi sebebiyle, her geçen gün yeni çalışmalar ortaya çıkıyor.

SİMURG DİL EVİ

Gençlere ve çocuklara yabancı dil eğitimi verilmek üzere Düğmeciler Mahallesi'nde açılan Simurg Dil Evi'yle Türkiye'de belediyeler arasında bir ilke daha imza atıldı.

Simurg Dil Evi'nde yabancı öğretmen ile uygulamalı eğitimler gerçekleştirilerek, çocukların, en kolay yoldan yabancı dil öğrenmesi sağlanıyor.

Haftanın altı günü açık olan Simurg Dil Evi'ne öğrenciler iki gün gelerek 5 saatlik bir eğitim alıyorlar. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim aldığı dil evinde kalem ve defterden uzak dört duvara sığmayacak bir eğitim modeli benimseniyor.

Konuşabilecekleri, tartışabilecekleri ve müzakere edebilecekleri bir ortamda pratik yapan öğrenciler aynı zamanda konuştukları konular üzerine eğlenceli oyunlar oynayıp, karaoke yaparak ve filmler izleyerek İngilizcelerini geliştiriyorlar.

İNGİLİZCEYİ EĞLENCELİ BİR ŞEKİLDE ÖĞRENİYORUZ”

Eylül Küçükkaralar:

“Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Okulda öğrendiklerimizi gerçek hayatta nasıl kullanabileceğimizi öğreniyoruz. Öğretmenlerimiz kesinlikle Türkçe konuşmuyor, o yüzden daha fazla pratik yapma şansımız oluyor. Sürekli İngilizce filmler izliyor ve oyunlar oynuyoruz.”

Berat Yusuf Parlak:

“Burayı çok beğendim, eğlenceli bir yer. İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğreniyoruz. Kelimeleri daha iyi telaffuz edebiliyoruz. Müzikler, oyunlar ve filmlerle öğrendiklerimizi pekiştiriyoruz. Öğretmenlerimiz asla Türkçe konuşmuyorlar, bu şekilde daha iyi öğreniyoruz.”

Beyza Çekici:

“Ben okulda da İngilizce dil sınıfındayım. Okulda da gramer eğitimi alıyoruz fakat pratik yapma imkanımız olmuyor. O yüzden buraya gelmeyi tercih ettim. Sürekli İngilizce konuşuyoruz, oyunlar oynuyoruz. Derslerimiz keyifli ve faydalı geçiyor.”

SİMURG VELİ PROGRAMI

Velilerin eğitim sürecine etkin katılım sağlamaları amacıyla hayata geçirilen “Simurg Veli Programı"yla tüm velilerin sosyal, kültürel etkinliklere ve atölye çalışmalarına katılmaları sağlanıyor.

Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezlerindeki öğrencilerin sanat atölyelerinde ortaya koydukları eserler gibi öğrenci velileri de bu sanat atölyelerinde kendi uğraşları ve emekleriyle çeşitli eserler ortaya koyup, faydalı çalışmalara imza atıyorlar.

Sanat atölyelerinde Ebru, Takı Tasarım, Quiling, Filografi, Ahşap Kesim, Sepet Örme kurslarıyla el becerilerini geliştiren veliler Bağlama, İngilizce Dil Atölyesi, Osmanlıca Dil Atölyesi, Şehrimizi Tanıyalım, Tefsir dersleriyle de sosyal ve kültürel anlamda kendilerini yetiştirme fırsatı buluyor.

Hatice Keleşoğlu:

“Göktürk’te oturuyorum. İki yıldır Bağlama atölyesine geliyorum. Buraya gelmekle çok isabetli bir karar verdiğimi düşünüyorum. Çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Hocalarımız çok iyi, kaliteli zaman geçiriyoruz. Belediye Başkanımız Remzi Aydın'a ve emeği geçen herkese bu güzel programı devam ettirdikleri için teşekkür ediyorum.”

Nebahat Kemahlı:

“Karadolap Mahallesi'nde oturuyorum. 2 aydır Quilling atölye çalışmalarına katılıyorum. Quilling'i bir arkadaşımdan duydum. Daha sonra bunun stres attırdığını gördüm. Ev hanımları için çok ideal bir şey çünkü sürekli evde kalmak ev hanımlarını sıkıyor. Burada yaptığımız ürünler ortaya çıktıkça daha mutlu oluyorsunuz. Tüm ev hanımlarına tavsiye ediyorum.”

Safure Abancı:

“Nişanca Mahallesi'nde oturuyorum. İki senedir Filografi sanatı ile uğraşıyorum. Burada çok güzel bir çalışma ortamı var. Ev hanımları evde boş oturmasınlar ve mutlaka bir atölye çalışmasına katılsınlar. Biz kadınlara çok farklı sanat dalları ile tanıştıran Eyüpsultan Belediyesi'ne çok teşekkür ediyorum.”

GENÇLİK VE FETİH ŞÖLENİ

Gücümüz Gençliğimiz” sloganıyla, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 29 Mayıs İstanbul'un fethi programları birleştirildi.

Gençlik ve Fetih Şöleni'ni düzenlendi. 12 gün boyunca süren festival, Haliç Etkinlik alanında binlerce gencimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

HALİÇ SATRANÇ TURNUVASI

Satrancın gençlerimiz arasında yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Haliç Satranç Turnuvaları düzenleniyor. Turnuvaya, her yıl yüzlerce genç usta katılıyor.

ALİ KUŞÇU UZAY EVİ

Ali Kuşçu Uzay Evi'nde, çocuklarımızın yaş grubu ve eğitim düzeylerine uygun müfredatlarla uygulamalı eğitimler veriliyor. Çocuklarımız uzay bilimleriyle tanışıyor.

4.5 yılda 38.479 öğrencimiz, Ali Kuşçu Uzay Evi'nde eğitim aldı. Uzay Evimiz, Marmara Belediyeler Birliği Altın Karınca Yarışması'nda 1.'lik ödülüyle başarısını taçlandırdı.

UZAY VE YILDIZLAR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUYORUZ”

Çağrı Saral:

“Astronomiye karşı ilgim olduğu için buradayım. Uzay, kara delikler, yıldızlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedim. Benim için faydalı bir program olduğunu düşünüyorum.”

Ayşenur Yıldız:

“Uzay, gezegenler, kara delikler ve bu kusursuz evren ilgimi çektiği için programa katıldım. Burada olmaktan dolayı mutluyum. Kendini her açıdan geliştirmek isteyenler bu tarz programlara bence katılmalı.”