Şehir ve Medeniyet

Eyüpsultan Belediyesi'nin Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 7. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Yarışması'nda Kültür ve Sanat Kategorisi’nde Altın Karınca Ödülü alan projesi Şehir ve Medeniyet Okulu'nda eğitimler devam ediyor.

ALTI FARKLI ATÖLYEDE EĞİTİMLER SÜRÜYOR

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre, Eyüpsultan Belediyesi Genç Akademi ve yine Eyüpsultan Belediyesi bünyesindeki Eyüpsultan Sultan Tarihi Merkez (ESTAM) ile EYSAM'ın (Eyüpsultan Araştırma Merkezi) katkılarıyla düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu'nda, öğrenciler Şehrin Geleceği, Şehir Planlama, Şehir Estetiği, Şehir Yönetimi, Kentsel Tasarım, İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi olmak üzere altı farklı atölyede yerel yönetimler üzerine ihtisaslarını gerçekleştiriyor.

MAYIS AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Eyüp Sultan'da yaşayan medeniyet mirası ve kültürel hazinelerimizin izinde yeni strateji ve yaklaşımlar geliştirmeyi amaçlayan Şehir ve Medeniyet Okulu , şehir, şehirlilik ve şehircilik alanında uzmanlaşmak isteyenler için tasarlandı. ESTAM'ın tecrübe paylaşımı ve EYSAM'ın saha araştırmaları desteği ile öğrencilere zengin bir içerik ve pratiğin sağlandığı Genç Akademi Şehir ve Medeniyet Okulu'nda aynı zamanda çeşitli seminer ve etkinlikler, dönem içerisinde çeşitli konferans, toplantı ve geziler de düzenleniyor. Katılımcıların seçtiği bir atölye üzerinden bir yıllık süreçte aktif bir öğrenim gerçekleştirdiği program Mayıs ayına kadar devam edecek.

"MAKSADIMIZ; YERYÜZÜNÜ BİRAZ DAHA GÜZELLEŞTİRMEK"

Şehir ve Medeniyet Okulu'nun Eyüp Sultan'ın, caddelerinde, sokaklarında, avlularında, arastalarında, açık ve gizli olan medeniyet tasavvurumuzun ihya edilmesi; şehircilik geleneğimizin modern bir şekilde yorumlanması amacıyla faaliyetlerini sürdürdürdüğünü söyleyen Başkan Remzi Aydın, “Amacımız; medeniyet mefkuremizi, bütün boyutlarıyla Eyüp Sultan'dan başlayarak tüm şehirlerimize yaymak. Yüksek estetik standartlarımızı yeniden açığa çıkarmak ve yerel yönetimlerimize entelektüel katkı sunmaktır. Maksadımız; yeryüzünü biraz daha güzelleştirmek, gönülleri fethetmektir” dedi.

"GENÇ AKADEMİ ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Sadece Eyüpsultan’dan değil, ilçeye komşu bölgelerden İstanbul’un dört bir yanından Genç Akademi Şehir ve Medeniyet Okulu’na gelen öğrenciler, şu şekilde konuştu:

Beşire Emre (Hasan Kalyoncu Üniversitesi – İnşaat Mühendisliği ):

“Programa Eyüpsultan, Yeşilpınar Mahallesi'nden katılıyorum. Genç Akademi Şehir ve Medeniyet Okulu'na bilgi dağarcığımı genişleterek, mesleğime katkı sağlaması ve kişisel gelişimime olumlu etkisi olacağı düşüncesi ile katıldım. Burada verimli derslerle, faydalı bilgiler alarak kendimizi geliştiriyoruz. Eyüpsultan için güzel proje ve fikirler üreterek ilçemize katkı sağlıyoruz.”

Nesibe Atakul (İstanbul Teknik Üniversitesi – Şehir ve Bölge Planlaması):

“Programa Esenler, Turgut Reis Mahallesi'nden katılıyorum. Mesleğim adına ufkumu genişletmek için Şehir ve Medeniyet Okulu'na katıldım. Program, disiplinlerarası diyolağa imkan sağlıyor, yapılan seminerler ile birlikte çeşitli konular üzerine düşünmeyi ve bu konudaki bilgi dağarcığımızı geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca belediye ile gençleri buluşturması açısından da iyi bir amaca hizmet ediyor.”

Hacer Alyaz (İstanbul Teknik Üniversitesi - Mimarlık):

“Programa Eyüpsultan, İslambey Mahallesi'nden katılıyorum. Mesleğimi icra ederken bir yandan düşünme serüveninin devamı, bilgi, düşünce ve deneyimlerin paylaşıldığı ortamda aktif olarak yer almak ve mesleki gelişimime katkı sağlamak için programa katıldım. Eyüpsultan Belediyesi'nin üniversite öğrencileri için yaptığı çalışmalar gayet güzel ve faydalı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Ayşegül Özkarslıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Şehir ve Bölge Planlama/Mimarlık):

“Programa Eyüpsultan Merkez Mahallesi'nden katılıyorum. Genç Akademi’ye eğitim hayatından kopmamak ve kişisel gelişimime katkı sunması için katıldım. Atölyeler, seminerler ve konferanslarla Genç Akademi Şehir ve Medeniyet Okulu, içeriği dolu dolu olan bir program.”

İzzettin Batmaz (İstanbul Üniversitesi - Sosyoloji):

“Programa Fatih, Ali Kuşçu Mahallesi'nden katılıyorum. Kendi alanında uzmanlaşıp kariyerimde başarı elde etmek için buradayım. Genç Akademi Şehir ve Medeniyet Okulu'nun sürdürülebilirliğine ve bu akademinin bizler var oldukça devam edeceğine inanıyorum. Ben Eyüpsultan'da oturmuyorum ama gerek eğitim desteği, gerekse kırtasiye yardımları ile her zaman öğrencileri desteklediklerini görüyor ve duyuyorum. Ayrıca aldığı ödüller ile de şehrin en çok ödül alan ilçesi olması yapılan çalışmaların ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor.”

Feyza Arpacı (Arel Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi):

“Programa Fatih, Karagümrük'ten katılıyorum. Aldığım eğitimi desteklemek ve yeni bilgiler edinerek, hedeflediğim yolda bir adım önde olmak amacı ile programa katıldım. Şehir Yönetimi Atölyesi'nde hocamız Sayın Burak Hamza Eryiğit'in ders anlatımıyla, kendimize yeni bilgiler katmakla beraber ideal bir şehir yönetimi nasıl olmalı sorusuna, geçmişten günümüze gelerek cevaplar alıyoruz. Çok başarılı bulduğum bu eğitim programının devam etmesini temenni ediyorum. Ayrıca Eyüpsultan Belediyesi'nin öğrencilere sunduğu eğitim hizmet ve desteklerini takdir ediyorum.”

Çiğdem Denizhan (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği)):

“Programa Eyüpsultan, Çırçır Mahallesi'nden katılıyorum. Daha yaşanılır, mutlu bir şehir için yapılabilecekler hakkında bilgilenmek ve bu doğrultuda çalışmalara katılabilmek için programa dahil oldum. Şehrimizdeki sıkıntılara çözüm oluşturabilmesi açısından ve geleceğimize daha güvenli bakabilmemizi sağlaması açısından Şehir ve Medeniyet Okulu'nun çok başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde bu tarz projeler daha fazla hayata geçirilirse daha gelişmiş bir ülkeye sahip olacağımıza inanıyorum.”

Seyit Murat Erdoğan (İstanbul Esenyurt Üniversitesi – İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler):

“Programa Eyüpsultan, Rami'den katılıyorum. Yerel yönetimler hakkında bilgi ve tecrübe edinmek, ilerde iyi bir iş sahibi olabilmek amacıyla çıktığım bu yolda bana katkı sunacağını düşündüğüm için programa katıldım. Karşılıklı diyaloglar, öneriler, materyaller, aktif çalışma programları ile Şehir ve Medeniyet Okulu'nu çok yararlı buluyorum.”

Derviş Salih Tarakçı (Beykent Üniversitesi – Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi):

“Programa Eyüpsultan, Düğmeciler Mahallesi'nden katılıyorum. Bölümümle ilgili kendimi geliştirebileceğimi düşündüğüm için programa katıldım. Gelişime açık olan her bireyin kendini yetiştirmesi açısından Genç Akademi Şehir ve Medeniyet Okulu'nun biz üniversite öğrencileri için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum.”