Eyüpsultan, Eyüpsultan Postası, Barbaros Yıldırım, Yağmur Adam

"Her çocuk özeldir ve eğitimi hak eder" düşüncesiyle 2015 yılında Piyer Loti'de açılan Eyüpsultan Belediyesi'nin ödüllü projesi ESER'de hayatını engelli çocuklarına adamış ailelerin başarılarına, yaşam mücadelelerine ve onların zorluklarla dolu hayat hikayelerine her daim tanık olabilirsiniz...

Zaman zaman onların hayat öykülerini sayfalarına taşıyan Eyüpsultan Postası, bu ay anne Hacer Yıldırım'la 28 yaşındaki oğlu Barbaros Yıldırım'ı konuk etti.

Barbaros'la tanıştığımızda ilk aklımıza gelen Dustin Hoffman ve Tom Cruise'un başrollerini paylaştıkları, dört Oscar'lı Rain Man (Yağmur Adam) filmi oldu.

Dustin Hoffman, filmde matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneğe sahip otistik bir dahiyi canlandırmıştı.

Barbaros Yıldırım da, tıpkı Hoffman'ın filmde canlandırdığı Raymond karakteri gibi dahi bir otistik...

Türkiye'deki bütün illerin ilçelerini, birçok futbolcunun doğum tarihlerinden özgeçmişlerine kadar hafızasında tutan, ülkelerin başkentlerini, dünya üzerindeki konumlarını ezbere bilen Barbaros'un inanılmaz bir hafızası var.

OKUMAYI 3.5 YAŞINDA KENDİ ÖĞRENDİ”

Barbaros'a 3.5 yaşındayken Çapa Tıp Fakültesi'nde dahi otizm teşhisi konduğunu söyleyen anne Hacer Yıldrım (48), şöyle diyor;

“Barbaros 3.5 yaşındayken kendi kendine okumayı öğrendi. İlkokula başladığında bütün fişleri okuyordu. Banka, deterjan isimlerinden kendine bir yol bulup, tek başına okumayı öğrendi.

Daha o yaşlarda gazete okuyordu. İlkokula başlayıp okuma yazmayı öğrendikten sonra evdeki Meydan Larousse'u okuyup yazarların hayatlarını, ülkelerin başkentlerini, para birimlerini, bayraklarını ezberlemeye başladı. Türkiye'deki herhangi bir ilçeyi sorun hangi ilde olduğunu size söyler. Okuduğu bir şeyi kolay kolay unutmaz, inanılmaz bir hafızası vardır”

BARBAROS BANA ALLAH'IN BİR LÜTFU”

Her engelli çocuk annesi gibi kendisinin de çok zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyen Hacer Yıldırım, şöyle devam ediyor;

“Barbaros dünyaya geldiğinde Allahım ben anne mi oldum diye çok sevindim. Çünkü Barbaros benim ilk çocuğumdu. Daha sonra 3.5 yaşına geldiğinde konuşamıyordu, sokağa çıktığında sürekli koşuyordu, ya da bir araba alıp onun tekerleğine bakıp saatlerce oynuyordu.

Onun davranışlarındaki bu farklılıklar üzerine Çapa Tıp Fakültesi'ne götürdük ve kendisine dahi otizm teşhisi kondu.

Barbaros'u Bahçelievler'de özel bir anaokula gönderdik. İlkokulu normal bir şekilde bitirdi. Ortaokulda ise yaşıtları onu anlamayıp, dalga geçmeye başlayınca sıkıntılar da başladı.

Bunun üzerine lisede özel bir koleje yazdırdık ama burada da ikinci sınıfa kadar okuyabildi. Sonrasında 10 yıl kadar dünyaya küstü ve herkese her şeye karşı kendini kapattı.

Akabinde doktorlara ve psikologlara götürdük. Sevgiyle, mücadeleyle o zorlu yılları çok şükür atlattık. Yakın zamanda liseyi açıktan bitirdi ve son olarak EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)'na girdi. 91 puanla 59 bin 320 kişi arasında 325'inci oldu.

Barbaros'un bu sınavda başarılı olacağını biliyordum ama bu kadar büyük bir başarı inanın ben de beklemiyordum. Onunla gurur duyuyorum. Barbaros bana Allah'ın bir lütfu”

Şeker Hayat, Zahir Kafe Atölyesi ve ESER'le Barbaros'un hayata yeniden tutunduğunu sözlerine ekleyen anne Hacer Yıldırım, “Barbaros ESER'de müzik sınıfında. Haftanın bir günü de Zahir Kafe Atölyesi'nde çalışıyor. Burada olmaktan dolayı çok mutlu. Evden dışarı çıkıyor. Burada kendisine değerli olduğu hissettirildiği için eve hep mutlu dönüyor ve evde de onun yansımaları devam ediyor” açıklamasını yapıyor.