Eyüp Sultan Afet Yönetimi birimi, ESAY, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın

Türkiye’nin geçmişten günümüze yaşanmış deprem öyküsünden hareketle, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından Strateji Geliştirme Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Eyüp Sultan Afet Yönetimi birimi (ESAY); meydana gelebilecek afetler sebebiyle yaşanabilecek olası zararları en aza indirmek için sistemli ve organize bir şekilde çalışıyor.

Birim çalışmalarında doğal afetler, teknolojik afetler, insan kökenli afetler ve acil durumlar konusunda bilinç ve direnç oluşturulması eylemlerin temelini oluşturuyor.

ESAY ANLAMA GELİR, NE İŞE YARAR?

Afet anı ve sonrasını etkili şekilde planlamayı ve bu sayede afetlerin neden olacağı zararların azaltılmasında etkili, etkin ve güvenilir hizmet anlayışı ile gerekli desteği sağlayan birimin adına ESAY denir.

Bu özellikleri sayesinde ESAY, meydana gelebilecek her türlü afet ve acil durumun öncesinden bitimine kadar geçen sürede, afetin veya acil durumun en az zararla atlatılmasını sağlar.

ESAY’IN GÖREVLERİ NEDİR?

Öncelikli görevi ise afet ve acil durumların öncesi, anı ve sonrasını etkili bir şekilde planlamak, belediyenin ilgili birimlerince ekiplerinin kurulmasını, eğitimlerinin ve tatbikatlarının yaptırılmasını ve kaynaklarının (personel, araç,gereç ve malzeme) göreve hazır halde tutulmasını sağlamak olan ESAY, aynı zamanda Eyüpsultan Belediyesi AKOM, Eyüpsultan Belediye Başkanı, Kaymakamlık ve İl Kriz Merkezinden gelecek direktifler doğrultusunda Eyüpsultan Belediyesinin üzerine düşen görevlerini koordine etmek ile de sorumludur.

Geçmişte yaşanan acı tecrübelerin bir daha yaşanmaması için AFAD ile koordineli şekilde çalışmalarını sürdüren ESAY, Tehlike ve Risk Analizi, Risk ve Zarar Azaltma Önerileri, Afet ve Acil Durum Yönetim Planı, Birim İçi Eğitim, Tatbikatlar ve Arazi Eğitim çalışmalarını yürütür.

Bu kapsamda ise kampçılık, arama kurtarmada kullanılan malzemeler, yürüyüş ve intikal, haberleşme, telsiz kullanımı, haber kağıdı ve ceride, afet durumlarında yiyecek ve içecek ihtiyaçları, enerji kesintileri, kayıp vakaları, mahsur kalan vatandaşlara yardım, acil durumlarda teknik malzeme kullanımı, sığınakların yeniden kontrol edilip kullanıma hazır hale getirilmesi, uyarı sirenleri, yeşil alanlar, barınma yerleri, atölyeler, parklar ve ağır makinelerin hazır kıta olması eğitimleri verilir.

5393 Sayılı Belediye Kanunun 53. Maddesi gereği faaliyetlerini yürüten ESAY sayesinde Eyüpsultan ve Eyüpsultanlılar olası bir afet için hazırdır.