Eyüp'te “Benimle Okur musun?” Etkinliği

Ödüllü Şair Ahmet Murat ve Yazar Zeki Bulduk, Halil Cibran’ı Anlattı...

Eyüp Belediyesi, gençlere yönelik yepyeni bir projeyi daha gerçekleştirdi: “Benimle Okur musun?”

Eyüp’te her ay bir lisede düzenlenecek kültür sanat buluşmasının ilki 15 Ocak Perşembe günü Eyüp Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Kültür, dil, sanat, tarih, edebiyat ve sinema alanında, değerlerimizi şekillendiren sanatçıların portrelerinin ve eserlerinin tanıtılacağı etkinliğin gençlere okuma alışkanlığına yönlendireceği ifade edildi.

Belediye’nin gençlere yönelik “Benimle Okur musun?” etkinliğinde, her lisenin oluşturduğu 40’ar kişilik gruplara sanatçıların eserleri dağıtılıyor… Gençler, bu yazarların eserlerini okuyarak onun yaşamıyla ilgili bilgi sahibi oluyor. Eyüp Belediyesi’nin organize ettiği Benimle Okur musun etkinliğinde de o yazar ve eseri, sanatçı, uzman konuklar ve gençlerle birlikte değerlendiriliyor.

Bu ay Şair ve Ressam Halil Cibra’nın hayatı ve “Ermiş” isimli eseri Eyüp Anadolu Lisesi’nde masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü Yazar Zeki Bulduk’un yaptığı programa, Türkiye Yazarlar Birliği’nin ‘Kalbin Kararı’ adlı kitabıyla yılın şairi seçtiği Şair Ahmet Murat konuşmacı olarak katıldı.

Programda, Ermiş kitabındaki Mustafa adındaki kahramanın 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup tarafından durdurulması, halkın insanlığın ve hayatın genel durumu hakkında sorular sormaları ve bu sorulara verilen bilgece cevapların kritiği yapıldı. Gençlerin sorularına cevaplar verilerek, Halil Cibran'ın yaşamından kesitler aktarıldı. Cibran’ın hayata tutunuşunu, yaşadığı zamanları, felsefesini, çektiği yoksullukları ve Ermiş karakterinin nasıl ortaya çıktığını anlatan Ahmet Murat, onun öldükten 30 yıl sonra keşfedilmesinin büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

Ahmet Murat, programın sonunda, Eyüp Anadolu Lisesi’nin kendi imkânlarıyla çıkardığı TELVE, DEM ve PARANTEZ adı altında yayınları inceledi ve öğrencilerle görüş alışverişinde bulundu.