Eyüp'te Naht Sanatı Sergisi

Türkiye’de sayılı kişiler tarafından icra edilen Naht sanatının birbirinden özel eserleri, Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Eyüp Belediyesi’nin katkılarıyla Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde vatandaşların beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 6 ay süren uzun uğraşların ardından ağaç oymacılığıyla yaptığı eserleri sergileme fırsatı bulan Yalçın Kılıç, eserlerini Eyüb El Ensari’nin 40 Hadis kitabından alınmış hat yazılarına sadık kalarak sergiledi. Sergi 16 Temmuz'a kadar devam edecek.

Serginin açılışında yaptığı konuşmada Naht sanatının toplum hayatında önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Biz sanatı, kültürü destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Çünkü iyi biliyoruz ki sanat toplumların hayat damarlarından biridir. Sanat Toplumun geçmişi, bugünü ve geleceğiyle arasında bağlantılar kurar. İşte naht sanatı da bunlardan bir tanesi. Klasik hat ötesinde zemini ve malzemeleriyle farklılıklar gösteren özel bir sanat. Bu sanat sergisindeki çalışmaların herhangi birine baktığımızda öncelikle oradaki metin efendimizin sözleri. Dolayısıyla o metnin manası ve sanat işçiliği bir araya gelince ister istemez düşüncelere dalıp çalışmaların arka planlarındaki tarihi ve manevi havayı soluyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu” dedi.