Eyüp'ün Ödüllü Projeleri Konuşuldu

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, 24 TV'de Beyza Hakan'ın moderatörlüğünü yaptığı “Orada Neler Oluyor?” programına konuk oldu. Başkan Aydın programda, hayata geçirdiği ödüllü projeleri ve Eyüp'te aralıksız devam eden çalışmaları anlattı.

Sunucu Beyza Hakan'ın Türkiye'de yaşanılan olumsuz olaylar sonrasında Eyüp Belediyesinin aralıksız devam eden çalışmaları hakkında bilgi vermesini istemesiyle başlayan programda Başkan Aydın, öncelikle Eyüp Belediyesi Kursiyerleri'nin aldığı üç ödülle damgasını vurduğu Geleneksel Türk El Sanatları Yarışması ödül törenine değinerek, “Eyüp Belediyesi hep nitelikli, kaliteli, özgün işler yapmayı hedefliyor. Çok özverili arkadaşlarla çalışıyoruz ve kaliteyi her zaman önemsiyoruz. Bu çabalarımız doğal olarak ödül kazanmamıza da vesile oluyor. Bu yıl İstanbul çapındaki bir yarışmadan üç ödül, geçen yıl da Kültür Bakanlığımızdan üç ödül kazanmıştık. Kültür Sanat eğitimleri alanındaki bu çalışmalarımız alanında uzman eğiticilerin katkılarıyla yürüyor. İnşallah bu trendimiz devam edecek.” dedi.

Başkan Remzi Aydın, bir başka ödüllü çalışma olan, Suriyeli Kozmonot Muhammed Fares eğitmenliğinde geleceğin astronotlarının yetiştirildiği Ali Kuşçu Uzay Evi projesinden de bahsetti. Başkan Aydın projeyle ilgili olarak şunları kaydetti: “Bu projemiz geçen hafta, Marmara Belediyeler Birliğimiz tarafından yaklaşık 300 proje arasından birincilik ödülüne layık görüldü. Projede öncelikle çocuklara, gençlere temel anlamda astronomi eğitimi verdiğimiz bir mekan oluşturduk ve mekana Osmanlı döneminde yaşamış astronomi bilginimiz, matematikçi, fizikçi bir alimimiz olan Ali Kuşçu'nun ismini verdik. Ali Kuşçu Uzay Evi'nde bugüne kadar 95 bin civarında gencimiz ve çocuklarımız eğitim gördü. Verilen eğitimlerde çocuklar temel anlamda astronomi bilgisine sahip oluyor ve kendilerini geliştirme imkanı buluyor.”

Başkan Aydın, programın ilerleyen dakikalarında diğer projeleri de anlatarak şöyle devam etti:

ÇEVREYE DUYARLI NESİLLER YETİŞİYOR

“Çevre ile ilgili devam eden tematik bir projemiz var. Bu çalışmada biyolog arkadaşlarımız çocukları ormana götürüyor. Orada çocuklar bitkileri, böcekleri, toprağı mikroskoplarla ve büyüteçlerle inceliyor. Böylelikle çevreyi tanıyorlar ve çevreyle dost olma kültürünü ediniyorlar.”

EĞİTİME DESTEK

İlk defa Eyüp Belediyesinin uyguladığı bir proje var. Birçok belediyenin sosyal belediyecilik anlamında yaptığı klasik kırtasiye yardımını biz kimlikle alışveriş yöntemine çevirdik. İlçemizdeki kırtasiyelerimizle anlaşma yapıyoruz. İsteyen öğrencimiz velisi ile birlikte istediği kırtasiyeye gidiyor, TC kimlik numarasıyla istediği malzemeyi alıyor. Bundan velilerimiz, öğrencilerimiz ve esnafımız son derece memnun. Esnafımızı da korumuş olduk. Kırtasiyeciler Odasından da ödül kazandık bu projeyle.

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Marmara Belediyeler Birliğimizin düzenlediği yarışmada Sosyal Belediyecilik anlamında bir diğer ödül kazandığımız çalışmamız da ESER projemiz. Piyerloti'de son derece özgün, çok tatlı, güzel bir mimariye sahip merkez oluşturduk. Bu merkezde 'Her Çocuk Özeldir, Eğitimi Hak Eder' sloganıyla birçok eğitimler veriyoruz. Seramik, boyama, müzik gibi hobi tarzında eğitimlerin yanında profesyonel anlamda istihdam sağlayacak, iş edinmelerine, meslek edinmelerine yönelik, yöneticilik asistanlığı, bilgisayarlı muhasebe gibi eğitimler de veriyoruz. Eğitimler sayesinde kendilerini daha rahat ifade edebiliyorlar, kişiliklerini geliştiriyorlar. Çok rağbet görüyor. Ayrıca beğeni alıyor ve bu da bizi mutlu ediyor.”