Feshane'de Rumeli Rüzgarı Esiyor...

2. Uluslararası Rumeli, Balkan, Trakya Türkleri Kültür ve Tanıtım Günleri, 7 Ağustos Cuma günü Eyüp Feshane’de başladı.

Açılışa, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Başkanımız Remzi Aydın, Ak Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan, ilçe belediye başkanları katıldı.

Müezzinoğlu ve Topbaş açılış kurdelesini kestikten sonra kürsüye çıkarak birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından bayrak sallayarak Rumeli türkülerine eşlik eden Müezzinoğlu ve Topbaş, stantları gezdi.

Sivil toplum kuruluşlarının ve Rumeli-Balkan-Trakya Türklerinin yoğun olarak yaşadığı belediyelerin katkısıyla yapılan Rumeli Kültür ve Tanıtım günleriyle ilgili bilgi veren Rumeli Türkleri Vakfı Hasan İmamoğlu, “İlk defa geçen yıl yaptık ve 1 milyon 300 bin insanımızın buraya geldiğini ve hasret giderdiğini yöresel kültürlerimizi ve yemeklerimizi yiyerek ve kültürlerimizi görerek tekrar eskiyi hatırladığını gördük ve camiamızda kabul gördüğünü gördük. Geçen yıl yaptığımız o etkinlikte de yaşadığımız başarı bize ikincisini getirdi ve bunun düzenli olarak yapılması gerekliliği doğurdu. Burada tüm Balkanlar’daki Kosova’dan Bosna Sancak’tan Batı Trakya’dan ve Bulgaristan’dan ve de Trakya’daki tüm derneklerimizin hep beraber birleşmesiyle oluşan bir etkinlik. Sadece Rumeli Türkleri Vakfı’nın tek başına gerçekleştirdiği bir etkinlik değil bu. Bütün dernek başkanlarımız destek veriyorlar ve böyle birlik ve beraberliğe de inanıyorlar. Rumeli camiasının da böyle bir etkinlikle daha iyi yerlere geleceğine inanıyorlar. Ondan dolayı ki bu tür etkinliklerimizi yapıyor Allah izin verdikçe yapacağız. Daha da iyi yerlere geleceğiz inşallah” dedi.
7-10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan tanıtım günlerinde, yöresel yemeklerden el işlerine kadar Rumeli, Balkan ve Trakya yörelerine ait kültürel değerler tanıtılacak.

2. Uluslararası Rumeli Balkan Trakya Kültür ve Tanıtım Günleri’nde, resim sergileri, Rumeli konulu açık oturumlar, imza etkinlikleri, hat ve ebru sanatı sergileri düzenlenecek.

Ayrıca Rumelili sanatçılar Orhan, Kemal, Arif Şentürk, Rüstem Avcı, İmran Salkan, Hakan Özturhan Anadolu Rock Grubu, Suzan Kardeş, Burhan Güneş, Çorlu Deliorman Türkü Grubu, Faruk Yılmaz, Beyo, Ayşe Engin Aslanca, Soner Özbilen, Faruk Salgar konserler verecek.