Eyüpsultan, İkinci el eşya, Kanka ucuzluk pazarı

Atalarımız eşyalarının kıymetini bilir, ayakkabılarına pençe, giysilerine yama yaptırır, yenisini almak yerine eskilerinin değerini bilirlerdi.

Eyüpsultan Postası’nda yer alan habere göre; 80’lerden itibaren özellikle hazır giyim sektöründe konfeksiyonculuğun gelişmesiyle birlikte giyside, ayakkabı sektöründe, ev eşyalarında tamirat işleri sona ererek tarihe karışmaya başladı.

Artık eskiyen eşyalar yerlerini hemen yenilerine bırakıyor ve ikinci el ürün kullanımı gün geçtikçe azalıyor. Tabii istisnalar da yok değil...

Eyüpsultan Fahri Korutürk Caddesi sonunda Kırkmerdiven’de yeralan Kanka İkinci El Eşya Alım Satım Mağazası bu konuda nesli tükenen örneklerden biri...

Eşi Şeyda Kulalı ile birlikte 1 senedir bu işi yapan Güray Kulalı’nın gerçek mesleği aşçılık...

Daha önce Kanka mağazasının yerinde fast food ürünler satılan bir dükkan olduğunu belirten Kulalı, şöyle diyor;

"Ben uzun yıllar aşçılık yaptım. Daha önce İskelenin karşısında bir restoran vardı 3 yıl orada, 2 yıl da Kahve Durağı’nda çalıştım. Tam 26 sene aşçılık yaptıktan sonra eşimle birlikte kendi işimizi kurmaya karar verdik.

Özellikle gelir seviyesi çok yüksek olmayan vatandaşlara hizmet etmek için ikinci el eşya alım satım işine girdik. Şu anda birçok kişi bize destek oluyor.

Biz hem alım satım yapıyoruz hem de fazla ve satılmayan eşyaları ihtiyaç sahiplerine, Belediyenin Şefkateli mağazasına, Suriyeli ihtiyaç sahibi göçmenlere dağıtıyoruz.

Afrin için geçenlerde destek topladık ve yolladık. Hem ekmeğimizi kazanıyoruz hem de ihtiyaç sahiplerine destek oluyoruz bu da mutluluk verici"

ARTIK KİMSE BANA ADIMLA HİTAP ETMİYOR KANKA DİYOR”

İslambey Mahallesi’nde oturan Güray Kulalı, Kanka Ucuzluk Pazarı’nın kurulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gördüğünü söylüyor;

"İsim olarak da çok sevildi , artık kimse bana ismimle hitap etmiyor. Herkes Kanka diyor. İnsanların evlerinde kullanmadığı beyaz eşya, mobilya, tekstil ürünleri, kitap vb. araç gereçleri alıp satıyoruz.

Eyüpsultan’da kitap okuyan çok kişi var. Ben kendim de çok kitap okurum. Bugüne kadar 10 bine yakın kitap okumuşumdur. Uzun yıllar okyanuslarda gemilerde, yatlarda çalıştım. Çok severim kitap okumayı. Kim Milyoner Olmak İster Yarışması için başvuru yaptım.

İnşallah yakında katılacağım. Eşyaları ben gidip önce bakıyorum sonra alıyorum. Satan kişiler kendi araçlarıyla getiriyorlar. Çok cüzi rakamlara mesela bir çay parasına kitap satıyoruz.

2 lira 3 liraya, 5 liraya gömlek, pantolon satıyoruz. Fazlaları da gönderiyoruz hayır için. Bu devirde herkesin birbirine destek olması lazım devir birlik, beraberlik devri"

GİYDİĞİMİZ AYAKKABILAR ANINDA SATILDI”

Şu an piyasada satılan beyaz-elektronik eşyaların Kanka mağazasında çok düşük fiyata satıldığını sözlerine ekleyen Kulalı, şöyle konuşuyor:

“Şu an piyasaya baktığınızda bir televizyonun en düşük fiyatı 2 bin lira. Bizim mağazaya gelenler 150 liraya televizyon alabiliyor ve aynı işi görüyor. Bir gün eşim ve ben ayakkabılarımızı çıkarıp kapının önüne koymuştuk. Koyduğumuzun birinci dakikasında satıldı ayakkabılar. Üstelik epey de giyilmişti.

Sizin çöp olarak gördüğünüz şey burada çok değerli. Sakın her şeyi çöpe atmayın. Onlara ihtiyacı olan çok kişi var. Sizin çöp sandığınız şeyleri biz satıyoruz. Örneğin 100-150 liraya bizde yataklı kanepe satılıyor, yenisi 3 bin tl. Özellikle 50-55 yaş ve üstü Eyüpsultanlılar kitap almak için bize geliyor”

ADRES: Merkez Mahallesi Balıkçı Bakkal Sokak No: 14 Eyüpsultan/İST.

TEL: 0551 973 87 01