Kene ve Kemirgenlere Karşı Erken Önlem

Eyüp Belediyesi kurumiçi seminerlerine hız kesmeden devam ediyor.

Belediye Meclis Salonu’nda Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün Veteriner Hizmetleri biriminde çalışanlara yönelik düzenlediği seminerde, Vektör Kontrolü (haşerelerle mücadele) hakkında bilgi verilip uygulamalar yapıldı.

Emin Serdaroğlu, İlker Kırhan ve Yusuf Kaya’nın konuşma yaptığı seminerde, Kent Zararlıları başlığı altında sinek çeşitleri, böcek türleri, kene türleri ve kemirgenlerin çevreye verdiği zararlara değinildi.

Böcek ve kemirgen türlerinin hem insanlara ve çevreye verdiği zararlara, hem de ortaya çıkardığı tifo, veba, kolera, menenjit, sıtma, batı Nil virüsü, filariya gibi hastalıklara karşı alınması gereken önlemler ve yapılması gereken müdahaleler anlatıldı.

Türkiye'de en yaygın olan kene türlerinin Hyolomma ve Olxodes olduğu ifade edilirken, Hyolomma türü kenenin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını taşıyabildiği için dikkate edilmesi gerektiği ifade edildi.

Ömürleri 2 aydan 3 yıla kadar değişen kenelerin 7 gün kedi-köpek üzerinde beslendikten sonra toprağa inerek 3000'e yakın larva bırakabildiği kaydedildi.

Seminerin sonunda ülkemizde keneden bulaşan hastalıklarla beraber sıtma hastalığının da hala devam eden bir tehdit olduğunu belirten konuşmacılar, çalışmaların uygulama alanlarında en iyi pratik seviyeye ulaşması için veteriner ekipleriyle karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulundu.