Kuvvetli yağış sonrası çalışmalar başladı

İstanbul'da dün gece başlayan yağış, sabah saatlerinde şiddetini arttırdı. Son yılların en şiddetli yağışı Eyüp'te vatandaşlara zor anlar yaşatırken, Eyüp Belediyesi tüm birimleriyle alarma geçerek seferber oldu.

İstanbul dün gece başlayan yağmur sabah 08.00 sıralarında şiddetini arttırdı. Şiddetli yağmur İstanbul’da sel baskınlarına neden oldu. Uzmanlar yağış boyunca metrekareye 1 saat içinde 50 kilogram yağmur düştüğünü ve kentin Temmuz ayı ortalamasının 30 kilogram olduğun açıkladılar. Ayrıca bir yılda yağan yağmurun 12 saatte yağdığı belirtilirken Eyüp Belediyesi'nin özellikle Zabıta, Temizlik İşleri ve Fen işleri Müdürlüğü ekipleri sürekli sahada çalışarak vatandaşların mağduriyetlerini gidermeye çalıştılar.

Kuvvetli yağış ağaçların devrilmesine, asfalt çökmesine, mazgal kapaklarının yerinden çıkmasına, bazı yerlerde duvarların çökmesine ve taş, toprak, kum ve çakılların yollara dolmasına neden oldu. Tüm olumsuzluklara karşın Eyüp Belediyesi ekipleri çalışmalar başlattı.

Eyüp Belediyesi afet mücadele ekipleri tüm ilçede sürdürdükleri çalışmalarda; sel suları ile yollara dolan taş, toprak, kum ve çakılları temizleyip trafiği tekrar açtılar. Asfalt çökmesi olan bölgelerde iş makineleri ile geçici asfalt tamiri yaptılar. Devrilen ağaçlar ve duvarların insanlara ve trafiğe zarar vermemesi için kaldırma ve temizleme çalışmaları yaptılar. Mazgal kapaklarının kalktığı noktalarda ise mazgal kapaklarının etrafını temizleyip tekrar yerine taktılar.

Çalışmalarda Temizlik İşleri Müdürlüğü'nden 335 gündüz, 335 gece olmak üzere toplam 770 personel 13 ekip şeklinde, Fen İşleri Müdürlüğü'nden ise, 170 personel 25 ekip olarak çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarda 20 iş makinası, 16 kamyonet, 8 su pompası arazideki ekiplere destek oluyor.

Çalışmalarda ayrıca Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Necatibey Caddesi üzerinde devrilen ağaç kaldırıldı, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Caferpaşa Medresesi su tahliye çalışmaları yapıldı, Alibeyköy Merkez Dere kenarı Yonca Sokak'ta yağmursuyu ve kanalizazyon bacalarına müdahale edildi, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu bahçesinde kombine araçlarıyla kanallara müdahale edildi, Alibeyköy Merkez Mahallesi Kaptan Sokak'ta su tahliyesi yapıldı.Eyüp'te cadde ve sokaklarda meydana gelen çökmelere de ekipler tarafından müdahale edildi.

AĞAÇTA MAHSUR KALAN KEDİ KURTARILDI

Yoğun yağış sırasında vatandaşlardan; Silahtarağa Caddesi İGDAŞ karşısında ağaçta bir kedinin mahsur kaldığı ihbarı geldi. Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ekipleri adrese giderek kediyi ağaçtan kurtardı.