Necip Fazıl Günleri Sona Erdi

Eyüp Belediyesi, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi iş birliğiyle düzenlenen "Necip Fazıl Günleri" ödül töreniyle sona erdi.

Eyüp Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen "Necip Fazıl Şiirleri Okuma Yarışması"nda, Göktürk Ali Rıza Özderici Anadolu Lisesi’nden Yiğitcan Karausta birinciliğe, Eyüp Anadolu Lisesi’nden Adem Gökçe ikinciliğe, Rami Anadolu Lisesi’nden Talha Sunman üçüncülüğe layık görüldü.

Törende konuşan Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül, "Necip Fazıl Günleri” boyunca panel, söyleşi, okul programı ve sergi etkinliklerinin düzenlendiğini belirterek, "En güzeli de Necip Fazıl Kısakürek ile teşriki mesaide bulunmuş Mustafa Yazgan beyefendiyi dinledik. 70 yaşını aşmış birinin, nasıl şevkle ve coşkuyla konuştuğuna tanık olduk. Necip Fazıl'la bir arada bulunmuş insanlardaki ruhu görüp, bizlerde de daha fazlası olması gerektiğini farkettik" diye konuştu.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da, TYB olarak düzenledikleri her etkinlikte "bir gence ulaşmak" hedefiyle yola çıktıklarını kaydederek, "Etkinlik sırasında Mustafa Yazgan hocamızı dinleyen bir genç kendisine 'Hocam, sizi dinledikten sonra Necip Fazıl'ı daha çok okumaya karar verdim' demiş. İşte bizim hedefimiz de büyük kitleler, büyük topluluklar değil, o bir gence ulaştığımız zaman asıl hedefimize ulaşmış olacağız" dedi.

Programı düzenlerken "Necip Fazıl'ın ruhunu, davasını yaşatma niyeti" ile yola çıktıklarını ifade eden Bıyıklı, Eyüp Belediyesinin özellikle son bir yılda çok güzel işler yaptığını, çalışmalarının başka belediyelere örnek olmasını diledi.

Tören sonunda, öğrencileri yarışmaya yönlendiren öğretmenlere ve yarışmada dereceye giremeyen tüm katılımcılara Kısakürek’in "Çile" kitabı armağan edildi.