Şefkateli Mağazasının destekleri artarak devam ediyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın, ilçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek amacıyla açtığı Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Şefkateli Mağazası hizmetlerini her geçen gün arttırarak devam ediyor.

Şefkateli Mağazası'nda, ihtiyaç sahiplerine ayakkabı, ceket, takım elbise, kazak, pantolon, abiye kıyafetler, gelinlik, damatlık ve çocuk kıyafeti gibi çok sayıda giyim eşyası desteği veriyor.

Mağaza, Eyüpsultan'da ikamet eden hayırsever vatandaşlar giyim eşyası bağışı alıyor. Giyim eşyaları dışında mağazaya ikinci el ev tekstili ve zücaciye ürünleri bağışı da kabul ediliyor.

Çocuklar için oluşturulan reyonda giyim eşyalarının yan sıra, oyuncaklar da bulunuyor.

Eyüpsultanlı ihtiyaç sahibi bir vatandaş mağazaya girdiğinde ikinci el eşyalardan sınırsız şekilde alabiliyor, tepeden tırnağa gönlünce giyinebiliyor.

80 BİN 130 KİŞİYE 705 BİN 834 PARÇA GİYİM DESTEĞİ

Şefkateli Mağazası 2017 yılı içerisinde bugüne kadar 80 bin 130 kişiye 705 bin 834 parça giyim desteği verdi. Yine 2017 yılında 49 aileye 148 parça; buzdolabı, çekyat, çamaşır makinası, set üstü ocak, fırın, ütü, yatak, baza ve halı gibi sıfır eşya desteği sağladı.

Vatandaşlar giyim desteğini Şefkateli Mağazası'na giderek teslim alırken, ev eşyaları belediye ekipleri tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine götürülerek teslim ediliyor.

3 BİN KOLİ GIDA DESTEĞİ

Bunun dışında Şefkateli Mağazası, ihtiyaç sahiplerine gıda desteğinde de bulunuyor. Vatandaşlara aylık ortalama 2 bin 986 adet koli gıda desteği veriyor.

HERGÜN 238 KİŞİYE SICAK YEMEK DESTEĞİ

Bu arada sıcak yemek desteği de devam ediyor. Ekipler önceden tespit edilen; bakıma muhtaç, kimsesiz hasta, yaşlı, yatalak, bedensel engelli vatandaşların evlerine giderek sıcak yemekleri teslim ediyorlar.

Yemekler, yağmur çamur demeden, kar kış dinlemeden, ekipler tarafından ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırılıyor. İlçede günlük olarak 108 hanede yaşayan 238 kişi sıcak yemek desteği alıyor.

Verilen bu desteklerle Eyüpsultan’da aç ve muhtaç kimsenin kalmaması hedefleniyor.

DESTEKLER NASIL VERİLİYOR?

Eyüpsultan ilçesinde yaşayan ihtiyaç sahipleri bu hizmette yararlanabilmek için ilk olarak Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne müracaat ediyor. Müracaat eden kişilerle ilgili, aralarında sosyolog ve psikologların da bulunduğu alan tarama ekipleri inceleme yapıyor.

Müracaat yapan kişilerin adreslerine gidilerek tespitler yapılıyor. Yapılan işlemler sonrası ailelere Şefkateli Mağazası’ndan, 3 ayda bir giyim kartı veriliyor. Mağaza hafta içi mesai saatlerinde hizmet veriyor.