Şehit savcımızı Eyüp'ten dualarla ebediyete uğurladık

İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Eyüp Sultan Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Cenaze töreni öncesi devlet erkanı Eyüp Belediyesi’nde bir araya geldi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, aralarında TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Kenan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve milletvekilleri Bekir Bozdağ ve Ahmet Aydın’ın da bulunduğu protokolü makamında ağırladı.

Savcı Mehmet Selim Kiraz için Eyüp Sultan Camii’nde düzenlenen cenaze törenine, eşi Yasemin Kiraz, oğlu Muhammet Hakkı Kiraz, kızı Pelin Kiraz ile babası Muhammet Hakkı Kiraz ve yakınlarının yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Adalet Bakanı Kenan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, AK Parti genel başkan yardımcıları Süleyman Soylu ve Beşir Atalay, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerinden subaylar, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile diğer ilçelerden belediye başkanlarının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, hakimler, savcılar, avukatlar ve vatandaşlar katıldı.

CENAZE NAMAZINI İSTANBUL MÜFTÜSÜ KILDIRDI

Mehmet Selim Kiraz'ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Kiraz'ın oğlu ve babası da Başbakan Davutoğlu ve TBMM Başkanı Çiçek'in arasında saf tuttu. Rahmi Yaran, namazın ardından yaptığı konuşmada, "İyilik ve takva üzere yardımlaşın, günahta, saldırganlıkta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın" ayetini okuyarak, şunları söyledi: "İnsanlar birbirleriyle yardımlaşır, iyi insanlar iyilikte yardımlaşırlar, buna göre organizasyonlar yaparlar. Dünyaya iyilik hakim olsun diye, dünya daha yaşanabilir bir dünya olsun, daha huzurlu olsun diye çalışırlar ve bu çabalarıyla aynı zamanda ahiretlerini de kazanırlar. Ama bazı insanlar da günah olan işlerde, saldırganlıkta, düşmanlıkta örgütlenirler ve onlar birer suç örgütü olarak dünyada devam ederler. İyi ile kötünün mücadelesi hep olagelmiştir. Biz daima iyilerle beraber olmak isteriz, iyilerin sayısının artması için çalışırız ve bu çalışmamızla Allah indinde de inşallah gelecek kazanırız. Şehit savcımız Selim Kiraz kardeşimiz, adalet dağıtmakla vazifeliyken görev başında şehit olmuş, aramızdan ayrılmış bir kardeşimiz. Ölüm bir gün elbette gelecek ama onun şerefli bir şekilde gelmesi, iyi bir şekilde gelmesi ve arkanızda iyi bir isim, iyi hizmetler bırakmamız önemlidir. Kardeşimiz de böyle iyi hizmetler bırakarak aramızdan ayrılıyor. Cehab-ı Hak kendisine rahmet eylesin."

GÜL, ÇİÇEK, ALA VE DESTİCİ TABUTA OMUZ VERDİ

Duanın ardından Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Mustafa Destici ve diğer yetkililer de Kiraz'ın tabutuna omuz verdi. Tabut taşındığı sırada vatandaşlar sık sık tekbir getirirken, bazı vatandaşlar "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan attı. Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TSK çelenk gönderdi.

Cenaze namazının ardından şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze töreninin arından Eyüp Kaymakamlığı’na geçen Başbakan Ahmet Davutoğlu burada basın mensuplarına bir basın açıklaması yaptı.