Tarihi Eyüp oyuncaklarına yoğun ilgi

Pagev Oyuncakçılar Derneği’nin 10'uncusunu düzenlediği 'Oyuncak, Çocuk, Lisans, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı', oyuncak sektörü temsilcilerini İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde bir araya getirdi.

Ulusal ve uluslararası katılımcılar 9 ve 10 numaralı salonlarda ürünlerini 29 Ekim Pazar gününe kadar sergileyecek. Oyuncaklara ilaveten fuarda lisans,hobi, spor ve eğlence ekipmanları da yer alıyor.

2005 yılında Eyüpsultan Belediyesinin katkılarıyla ve Avrupa Birliği ile Türkiye İş Kurumu, Tarih Vakfı ortaklığında “Yeni Fırsatlar Programı”çerçevesinde yürütülen Fener-Balat ve Eyüp semtlerinde yaşayan ev kadınlarına “Eyüp Oyuncakçılığının Öğretilerek İş Sahibi Yapılmaları ve Sürdürülebilir İş İlişkileri Kurulması” projesi kapsamında unutulan ve üretimi yapılmayan Eyüp oyuncakları da fuarda sergileniyor.

Fuarda “Tarihi Eyüp Oyuncakları” arasında yer alan üstüne ayna parçaları yapıştırılmış renkli küçük testiler, sürahiler, bardaklar, defler, davullar, tekerlekli arabalar, saltanat kayığı, minik darbukalar, topaçlar, kaynana zırıltıları, kursak düdükler, havanlar, hacıyatmazlar, şakşaklar, minik tereyağı yayıkları, boyalı aynalar, fırıldaklar, düdüklü fırıldaklar, toprak testiler, aynalı beşikler, ipli oklar, gaydalar ve Karagöz ve Hacivat tasvirleri gibi pek çok tür ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

FUARA DEĞİŞİK BİR KONSEPTLE KATILDIK”

Eyüpsultan Belediyesi Stratejik Geliştirme Müdürlüğü’nde görevli İsmail Tok, fuara değişik bir konsept ile katıldıklarını söyledi.

Fuarda ahşap üzerine çalışma yapanın olmadığını belirten Tok, “Bu yüzden standımız ilgi çekiyor. 17. YY'dan beri gelen oyuncak çeşitlerimiz var.

Eskiden Eyüpsultan’da yüzlerce oyuncak dükkanı varmış. Teknolojinin gelişmesiyle bu oyuncaklar unutulmaya yüz tutmuş. Biz de Eyüpsultan Belediyesi olarak unutulmaya yüz tutmuş oyuncak çeşitlerini tekrardan yaşatmak istiyor ve gelen talepleri alıyoruz. Gerekirse belediye olarak seri üretimine geçmek için çalışmalar yapacağız. Gelen kişiler bu tür oyuncakların artık olmadığını ve çocukluğunun oyuncakları olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

‘’YÜZDE YÜZ DOĞAL MALZEMEDEN YAPILIYOR’’

Fuardaki plastik oyuncakların çoğunun Çin’den geldiğini belirten Tok, “Bizim oyuncaklarımız geri dönüşümden geliyor ve yüzde yüz doğal malzemelerden üretiliyor. Üstelik boyalarımız kök boyalardan yapıldığı için son derece sağlıklı. Özel girişimciler, gerçek konsepte uygun olmayan oyuncaklar yaptıkları için bu kültürü kendi bünyemize alarak yaşatmak istiyoruz.

Vatandaşlara, çocuklarının sağlığı için ahşaptan yapılan oyuncakları tercih etmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

PAHA BİÇİLEMEZ OYUNCAKLAR”

Standı gezen Ahmet Dokumacı, Eyüp’ün oyuncak sektöründe geçmişe dönük zengin bir kültüre sahip olmasına çok şaşırdığını söyleyerek, “Hepsi özgün tasarımlar. Benim burada çok etkilendiğim birkaç ürün var. Bunlardan bir tanesi de saltanat kayığı... Tarz olarak oyuncakların dünyada eşi benzeri yok. Darbukalar, vurmalı çalgılar... Oyuncakları günümüzün oyuncaklarıyla karşılaştırdığımız zaman paha biçilemez” dedi.

ÇOK GÜZEL BİR FİKİR”

Eyüpsultan Belediyesi'nin projesinin desteklenmesi gerektiğini belirten Ahmet Uzun, “Galiba ben bu oyuncakları gören son jenerasyonum. Telli davullar, topaçlar… Çocuklara tarihi oyuncakların anlatılmasının çok güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

FUARIN EN İLGİNÇ STANTI”

Fuarın en ilginç stantı olduğunu belirten Yıldıray Pertürklü, “Eskiye gittik. Değişik bir ürün grupları çalışmalarınızın devam etmesini temenni ederiz” dedi.

OYUNCAKLAR SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Fuarda standımıza uğrayan Hicran Durmuş, 'Eyüp Oyuncakları' bizim şirket olarak ilgilendiğimiz oyuncak türleri arasında olduğunu belirterek şu sözleri kaydetti:

Şimdiki plastik oyuncaklar yerine bunların olması ve anne babaların kendi yaşam tarzlarını bu oyuncakları göstererek anlatması bizim açımızdan çok önemli. Ahşap olması sağlık açısından da son derece önemli.