Eyüpsultan Belediyesi, Marmara Üniversitesi, oyuncak

Eyüpsultan Belediyesi ve Marmara Üniversitesi çok önemli bir projeye daha imza atıyor...

Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü öğrencileri, Bilgi Yönetimi dersleri kapsamında hem tarihi mirasa sahip çıkmak hem de unutulmaya yüz tutmuş tarihi Eyüpsultan oyuncaklarını tanıtmak amacıyla Ar-Ge çalışması yapacak.

KAPSAMLI RAPOR HAZIRLANACAK

Üniversite öğrencileri, tarihi ve geleneksel izler taşıyan oyuncakların yeniden ihya edilmesi için röportajlar, anketler ve alanında uzmanlaşmış tasarımcılarla istişare ederek rapor hazırlayacak.

İLK ADIM ATILDI

Projede yer alacak öğrenciler geçtiğimiz günlerde Eyüpsultan Belediyemizin misafiri oldular. Rehberimiz eşliğinde Eyüp Sultan'ı dolaşan öğrenciler, ilçenin tarihi hakkında detaylı bilgiler aldılar.

GÖREVLENDİRMELER YAPILDI

Daha sonra Eyüp Sultan Araştırma Merkezi'ne (EYSAM) geçen öğrencilere konuyla ilgli üniversite hocaları tarafından görevlendirmeler yapıldı.

Çalışma kapsamında Eyüpsultan oyuncaklarıyla ilgili neler yapılabilir, tanıtımı nasıl olmalı, yeni tasarımların yapılması gerekiyor mu, daha çok satılabilmesi için hangi hususlara dikkat edilmeli gibi çeşitli konu başlıkları ön plana çıktı.

Öğrencilerin hazırlamış olduğu kapsamlı rapor daha sonra Eyüp Sultan Araştırma Merkezi (EYSAM) ile paylaşılacak.

Avrupa Birliği, Tarih Vakfı ve Eyüpsultan Belediyesi ortaklığında geçtiğimiz yıllarda Eyüpsultan oyuncaklarının yeniden canlandırılması için ev hanımlarına yönelik “Eyüpsultan Oyuncakçılığının Öğretilerek İş Sahibi Yapılmaları ve Sürdürülebilir İş İlişkileri Kurulması” projesi hayata geçirilmişti.

ORGANİK OYUNCAKLAR NEDEN ÖNEMLİ?

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda çocuklarda kanser riskinin arttığı tespit edilmiştir. Bunun başlıca nedenlerinden biri de oyuncaklarda çok fazla miktarda kullanılan kimyasal miktarlarıdır.

Organik oyuncaklar ise piyasaya sürülen plastik oyuncakların aksine tamamen doğal ve katlı maddesi içermeyen malzemeden üretiliyor.