ESTAM, esnaf, esnaf eğitimi, Eyüpsultan esnafı, müftülük

Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) çalışmaları kapsamında ESTAM Mağaza Yöneticileri ve Mağaza Sahipleri İçin Perakende Uzmanlığı Eğitim Konferansı başlattı.

Konferansa konuşmacı olarak AVM Kiralama ve Yönetim Danışmanı Sibel Kardeşler ile Perakende ve Emlak Değerleme Danışlanı Dr. Vahit İpekçi katılıyor.

Bölgedeki ticareti canlandırmak adına, Tarihi Merkez esnafına yönelik gerçekleştirilen uzmanlık egitimi iki haftada 4 gün içerisinde 8 oturumdan oluşacak.

Eğitim sonunda ise katılımcı esnaflara sertifika verilecek.

Eğitim konferansının açılış konuşması yapan Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer şöyle konuştu;

“Birbirimizi rekabet ederek öldürmektense ürün çeşitleyerek, farklılaşarak biz kendimizi müşterimize bilinir kılmalıyız. Öncelikle ortak bir zihin inşa etmeliyiz. Biz bu alanı düzenleyelim, güzelleştirelim, bilinirliğini arttıralım istiyoruz.

Alanla ilgili 67 projenin en önemlisi olan meydan ve çevresinin düzenlenmesi projesinin uygulaması başladı. İlk çalışmaları İSKİ yapıyor. Yer altında çalışarak ilerliyorlar. Bölgede işleri aksatmadan altyapı çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmayı 8 etaba böldük.

Mart ayından itibaren Fahri Korutürk Caddesi'nde yüzey döşemeleri yapılacak, ardından cephe düzenlemeleri yapılacak. Çok güzel olacak. Derdimiz sadece burayı düzenlemek, burada çok güzel mimari çalışmalar yapmak değil.

Bütün bunlar buraya gelen ziyaretçi memnun olsun diye. Sizin de ziyaretçeyi memnun etmeniz lazım. Buradaki ziyaretçi memnuniyeti arttırmak sizin işlerinizi arttırmak, iyileştirmek anlamına gelir. Alan için bir koordinatörlük oluşturduk. Bölge esnafımız ESTAM binasına her konuda gidip danışabilirsiniz”

İlk gün düzenlenen oturumlarda Ticaret-Esnaf-Perakende Mağazacılık Nedir?, AVM’ler Sonrası Cadde Mağazacılığındaki Değişim, Bilinçli Tüketici, ve Satış Nedir? konuları anlatıldı.

Bunların dışında Dünyada Ve Yurdumuzda Perakende Sektörü, Bütçeleme Ve Basit Finansal Tablolar, Organizasyon ile Marka ve Marka Stratejileri konuları esnafa aktarıldı.

Devam eden günlerde düzenlenecek oturumlarda ise Perakende Satış Yönetim Süreci, Satış Sistemleri; Satış Analizi Ve Uygulamaların Ölçümü, Kategori Yönetimi, Bayi Sistemi, Pazarlama Ve İletişim, Eyüp Mevcut Müşteri Tanımı ve Profil Analizi, Lokasyon İnceleme, Hedeflenen Müşteri Profili, Benzer Ticari Alanlar, Ortak Özellikler, Farklılıklar, Mevcut Bölgedeki Ticari Rakip Analizi, ESTAM Bölgesi İçinde Yer Alan Mağazaların Gelişimi ve Ticaretin Arttırılması Adına Yapılacak Çalışmalar İle Öngörülen Projeler, Görsel Mağazacılık, Zor Zamanlarda Mağaza Yöneticisi Olmak, Başarılı Mağaza Yöneticisinin Temel Özellikleri, Mağazacılıkta Denetim (audıtıng) Uygulamaları Ve Kayıpla Mücadele, Lojistik Ve Stok Yönetimi, Tüketici Hakları gibi konular Tarihi Merkez'de bulunan esnaflara anlatılacak.

ESTAM NEDİR?

Eyüp Sultan Meydanı ve çevresini içeren 98 hektarlık alanın tasarım, yönetim ve planlanmasına yönelik her türlü tasarrufu gerçekleştirmek amacıyla başlatılan ESTAM, Eyüpsultan Kentsel Sit Alanı Tarihi Merkez'deki 67 ayrı projenin ve bu projeler bütünündeki tarihi ve kültürel varlıkların kayıt altına alınması, ulaşım ve erişim problemlerinin çözülmesi, kamusal kullanım alanlarının rehabilitesi, tarihi merkez için tasarlanmış kurumsal kimlik çalışmalarını kapsayan çok yönlü gelişim ve ihya seferberliğidir.