Tek Rumeli TV'de Başkan Aydın ile Hayat Sohbetleri

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Tek Rumeli TV’ye konuk oldu. Sami Özey ile Hayat Sohbetleri adlı canlı yayına katılan Aydın, Eyüp’ü ve Eyüp ile ilgili projelerini anlattı.

Sami Özey’in sunduğu program, izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Özey’in sorularını içtenlikle cevaplayan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Tek Rumeli TV izleyicilerine Eyüp’ü ve Eyüp Belediye Başkanı olarak hayata geçireceği projelerini aktardı.

Eyüp Sultan’ın çok özellikli bir yer olduğunu söyleyen Başkan Aydın, “Eyüp Sultan müstesna bir yer. Gerek geçmişte, gerek günümüzde ve hatta gelecekte de müstesna özelliğini koruyacak ve gelişecek bir bölgemiz. Her geçen gün ilgi ve rağbet artıyor. Kıymeti biraz daha anlaşılıyor tabiri caizse. Biz de bu süreci görüyoruz ve hakkını vermemiz gerektiğini biliyoruz. Burada yapacağımız her işte, alacağımız her kararda adalet, halka hizmet hakka hizmet düşüncesiyle çok daha fazla özen göstermemiz gerektiğini biliyoruz. Tabii gerçekten Eyüp Sultan hem maneviyatı ile hem tarihi dokusu ile hem kendine has bozulmamış özelliği ile ve elbette ki Haliç’i ile farklı bir ilçe” diye konuştu.

EYÜP PROJELERLE BİR DÜNYA KENTİ OLACAK

Eyüp’ün yeni projelerle bir dünya şehrine dönüşeceğinin altını çizen, Rami Kışlası’nın restore edildiğini ve müze olarak Eyüp’e kazandırılacağını müjdeleyen Başkan Aydın, “Rami Müzemiz üzerinde çok spekülasyon yapılan bir yer. Rami toptancıların olduğu bir yer. Onlar da gitmek istiyorlar ve gidecekler görüştük esnafla. İkitelli’de taşınacakları yer inşa ediliyor. Yeni bir yer yapılacak ve gidecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız da yakından takip ediyor bu projeyi. 3 ay önce inşaat başladı. Taşınma bitmeden başlamış oldu. İnşallah Rami Kışlası eski hüviyetine kavuşacak. Geniş bir bahçesi olacak. Binanın iç merkezinde müzeler, şehir kütüphanesi olacak. Bir savaş müzesi kurmayı da düşünüyoruz. Özel bir müze olacak, gerçekten kıymetli eserler var. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz. Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız bu iradenin zincirleri. Eyüp, Fatih ve Üsküdar üzerinde önemle durduklarını biliyoruz. Biz de ayrıca bir ihtimam gösteriyoruz. Büyüklerimiz bize yol gösteriyorlar. Rami Kışlası emanettir ecdattır. Emanete sahip çıkıp onu korumak bizim görevimizdir” dedi.

CÜLUS YOLU TÖRENLERİ

Eyüp Belediyesi’nin en önemli çalışmalarından biri olan Cülus Yolu törenleri hakkında da Tek Rumeli TV izleyicilerine bilgiler veren Başkan Remzi Aydın, “Cülus yolu törenlerimiz Osmanlı döneminde tahta çıkan her padişah deniz ve kara yolu ile Eyüp Sultan’a gelir türbeyi ziyaret edip namaz kılar. Sonra selamlama ile halk arasından geçip saraya dönermiş. Bu tahta çıkan padişahın halkla ilk buluşması Eyüp Sultan’da icazet alması gibi düşünebiliriz. O dönemin siyasi ritüellerinden ama manevi yönü de olan bir tören. Tabii bunları hep diyoruz ya tarihimize sahip çıkalım. Bu proje aslında onlardan bir tanesi. Geçen yıl önceki başkanımızın başlattığı bir proje. İçerik anlamında daha zengin bir proje. Çok profesyonelce bir çalışma yapılıyor. Elbiseler özel olarak dikildi orijinaline uygun olarak. Çok önemli danışmanlar var bu konuda. İzlediğiniz zaman adeta tarihe bir yolculuk yapacaksınız. 2015 yılından bir şey göremeyeceksiniz mesela. Bizim törenlerimiz Avrupa’dakilerle kıyaslanamaz bile. Ama onlar bu geleneklerini devam ettiriyorlar ve ilgi çekiyor. Bizim de hem bu tarihimizi canlandırma ihya etme, hem de turizm yönüyle hem de Eyüp’ün kendine has özelliklerinden biri. Yerinde olması gerekiyor. Diyoruz ya mükellefiz. Eyüp’te yönetici olmak kolay değil tarih de bunu yapacaksın diyor bize ve yapacağız inşallah” diye konuştu.