Türkiye'nin ‘Central Parkı' 2018'de Eyüpsultan'da açılacak

İstanbul'un incisi Eyüpsultan, yakında muhteşem bir kent ormanına kavuşuyor.

Eyüp Postası'nda yer alan habere göre; Alibeyköy Baraj Gölü'nün kuzeyinde konumlanan, Türkiye'nin en büyük kent ormanı olarak planlanan “Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı Projesi”nde sona gelindi.

Çalışmalarına 2015 Kasım ayında başlanan, 5 milyon 200 bin metrekarelik bir alanı kapsayan “Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı”nın 1 milyon 683 bin metrekarelik 1.Etap çalışmaları tamamlandı. Bu yıl içinde 2. ve 3. Etap çalışmalarına da başlanacak dev projenin Mayıs 2018 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ

Dünyadaki örneklerinden farksız, Türkiye’nin en büyüğü olarak planlanan kent ormanı, başta çocuklar ve öğrenciler için; doğayı ve doğal kaynakları koruma, flora, fauna, ekosistem ve biyolojik çeşitliliğin ne olduğunu anlama, birbirleriyle nasıl bir ilişki içinde bulunduklarını, doğal bir çevre içinde yaşayarak, görerek, dokunarak öğrenebilecekleri doğal bir eğitim ve araştırma, aynı zamanda eğlence ve dinlenme merkezi olarak tasarlandı.

MEVCUT ORMAN DOKUSU KORUNDU

Bölgedeki yeşil alanların botanik park ve tema bahçeleri olarak yeniden düzenlendiği Kent Ormanı'nda mevcut orman dokusu korunurken, doğanın tahrip edilmeden ve doğaya uygun malzemeler kullanılacak şekilde projelendirildi.

Ulaşım ve dolaşım yaya öncelikli olarak tasarlanan projede, doğa ile uyumlu bisiklet yolları yapıldı. Ayrıca etaplar arası shuttle servisi ile orman içindeki ulaşım sorunu da sağlandı.

Geleneksel Türk bahçelerinin vazgeçilmez ağaçları arasından seçilen Ihlamur, Çınar ve Sedir diye isimlendirilen 3 farklı kapıdan girilen “Uluslararası Kent Ormanı”nda, misafirler araçlarını otopark alanlarında bırakıp shuttle servislerle etkinlik alanları arasında rahatlıkla turlayabilecekler.

DOĞANIN KUCAĞINDA FİTNESS VE TREKKİNG

Girişte konumlandırılan Kır Lokantası ve Kır Kahvesi gibi sosyal tesislerde ihtiyaçlarını giderebilecek olan ziyaretçiler, aynı zamanda ring servislerle piknik, aktivite, trekking ve fitness alanlarına rahatlıkla ulaşabilecekler.

Parka gelen misafirler 10 km uzunluğundaki patika yollarda yürüyüş yapabilirken, kapı girişlerinde bulunan kiosklarda bisiklet kiralayarak da alanda gezip dolaşabilme imkânı bulabilecekler.

5-10 dakikalık yürüme mesafeleri de göz önüne alınarak belirli bölgelerde dinlenme istasyonlarının da yapıldığı Uluslararası Kent Ormanı'nda çocuk köyü, izci kamp alanı, adrenalin parkı, hayvanat bahçesi gibi çeşitli aktivite alanları da bulunuyor.

Kent Ormanı’nda yürüyüş ve piknik yaparak doğayla baş başa güzel bir gün geçiren ziyaretçiler aynı zamanda kapı girişlerinde bulunan satış üniteleri ve organik pazarda alışverişlerini de yapabilecekler.