Uzaya Çıkan İnsanların İnancı Artıyor

Suriyeli Kozmonot Muhammed Ahmed Faris katıldığı Uydu ve Ekosistem panelinde, “Uzaya çıktıktan sonra inancım daha da arttı. Çünkü orada Allah’ın ayetlerini ve mucizelerini görebiliyorsunuz” dedi

Suriyedeki iç savaş sırasında Türkiyeye göç edip Ali Kuşçu Uzay Evinde Eyüplü çocuklara Uzay Bilimi ile ilgili dersler veren Suriyeli Kozmonot Muhammed Ahmed Faris,Uzay Uydu ve Teknoloji Günlerikapsamında Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Uydu ve Ekosistemi: Kamusal Bakış paneline konuşmacı olarak katıldı.

Uzay Bilimi ile ilgili tecrübelerini anlatan Muhammed Ahmed Faris, yaptığı konuşma sonrası katılımcıların sorularını yanıtladı.

Uzay teknolojilerinin çoğu askeri amaçlarla kullanılır

Uzay teknolojilerinin faydalarını anlatarak konuşmasına başlayan Faris, “Uçaklarda, gemilerde ve hatta araçlardaki navigasyon sistemini uzayda bulunan teknolojiler sayesinde kullanabiliyoruz. Hava durumu ve astroloji uzaydan denetlenmektedir. Maalesef ki uzay teknolojilerinin yüzde 80i askeri amaçlarla kullanılmaktadır” dedi.

Uzay insanların inancını artırıyor

Uzaya çıkan insanların inancının arttığını da ifade eden Kozmonot Faris, konuşmasına şöyle devam etti:

“Uzaya doğru yolculuğum başlamadan önce inancım elbette vardı. Ancak uzaya çıktıktan sonra inancım daha da fazla arttı. Çünkü orada Allah’ın mucizelerini ve ayetlerini görebiliyorsunuz.”

Remzi Aydın’a özel teşekkür

Türkiyeyi ülkesi gibi sevdiğini dile getiren Faris, “Ben Eyüp Belediyesine ve özellikle Başkan Remzi Aydına teşekkür etmek istiyorum. Çünkü açtıkları Ali Kuşçu Uzay Evi ile çocukların uzay bilimiyle ilgili bilgiler edinmeleri sağlanıyor. Ayrıca çocukları uzay bilimine teşvik de etmiş oluyor” diye konuştu.