Yaklaşık 10 bin kişiye müjdeli haber

Tapudaki Şerhler Kalkıyor...

Eyüp genelinde Vakıf mülkiyetindeki taşınmazların takas kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi sonucu satışı yapılan taşınmazlardan, peşin satın alıp adlarına tapu çıkanlar üzerindeki şerhler Eyüp Belediyesi’nin girişimleri sonucu kalkıyor.

Eyüp genelinde Vakıf mülkiyetindeki taşınmazların takas kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi sonucu satışı yapılan taşınmazlardan, peşin satın alıp adlarına tapu çıkanlar üzerinde İstanbul Defterdarlığı tarafından işlenmiş şerh bulunmaktaydı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın konuyla ilgili olarak, “Belediye olarak İstanbul Defterdarlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda peşin satın alanların tapudaki şerhler kaldırılması süreci başladı. Şerhler konusunda vatandaşların şikayetlerini dikkate aldık, bu şerh vatandaşın banka kredisiyle satın almasını veya satmasa bile tapusunun geri alınacağı kaygısı yaratıyordu. Özel girişimlerimiz sonucu oluşturulan komisyon marifetiyle ilk etapta 50 parsele ilişkin şerh kaldırılması ile ilgili çalışmalar başladı. Kaldırılma aşamasına gelindi. Bin 300 parsel olmak üzere yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren konunun çözülmesi vatandaş arasında memnuniyet oluşturdu. Şerh nedir bilmeyenler olabilir onlar için söyleyelim. ‘Taşınmaz mal sahibinin tapusuna, haklarını kısıtlamak adına tapu kütüğüne yazılan kişisel haklar ve temlik hakları ile ilgili konudur. Belli bir süre ile geçerlidir’ Bu nedenle şerhlerin kaldırılması konusunda tapusunu alan vatandaşlarımızın belediyemize müracaat etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Konuyla ilgili bilgi veren Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Şenol Ercan ise bu sorunun çözümü için Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın şahsi çabalarının büyük olduğunu belirterek, “Vatandaşımızın kafasını karıştıran tedirgin eden bir durumdu. Sayın Başkanımızın çabalarıyla şerhlerin kaldırılması aşamasına gelindi. Eyüp genelinde yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren bir sorunu böylece çözmüş olacağız” diye konuştu.