Eyüpsultan Postası, Akarçeşme Börekçisi, esnaf

Eyüpsultan Postası, uzun yıllardır ilçede hizmet veren, artık Eyüpsultan'la özdeşleşen birçok mekanı ziyaret ediyor, onların öykülerini sizlerle paylaşıyor.

Bu isimlerden birisi de 1997'den beri kıymalı, peynirli, ıspanaklı ve patatesli kol börekleri, su ve küt böreği ile Eyüpsultanlıları ve ziyaretçilerini lezzet yolculuğuna çıkaran “Akarçeşme Börekçisi”

Nişanca Mahallesi, Çömlekçiler Caddesi'nde 21 yıldır hizmet veren Akarçeşme Börekçisi'ni aslen Adıyamanlı olan, 25 yıldır Eyüpsultan'da yaşayan Bilal Yıldız ve amcası Hacı Yıldız işletiyor.

Bu işin mutfağından gelen, daha 15 yaşında iken hamur yoğurmaya başlayan Yıldız “Memleketten geldikten sonra amcam beni bir börekçinin yanında işe soktu. Burada 12 yıl çalıştıktan sonra amcam 97 senesinde burayı açtı. Şimdi ben burayı işletiyorum. Amcam ise Demirkapı'da bulunan ikinci şubemiz olan Yıldız Börek Salonu'nu işletiyor. Böreklerimiz imalathanede hazırlandıktan sonra burada pişiriliyor. Sabah 05.30'da iş başı yapıyoruz, 18.30'a kadar açığız” diyor.

21 YILDIR AYNI LEZZET AYNI KALİTE

Eyüpsultan'da aynı adreste yıllardır hizmet verdikleri için, daha çok böreklerinin lezzetini bilen müşterilerinin kendilerine geldiklerini belirten Bilal Yıldız, şöyle diyor;

“Yıllardır böreklerimizi aynı lezzet ve kalitede hazırlıyoruz. Böreklerimizde kullandığımız kıyma ve peynir kalitelidir. Kıymayı normalinden çok daha fazla kullanırız. Kıymaya daha fazla soğan koyalım, daha fazla kar ederiz gibi bir düşüncemiz hiç olmadı.

Böreği ince açar, ağır ağır fırında pişiririz. Zaten böreklerimizin tadına bir kere bakan bir daha geliyor. O yüzden gel geçten çok, bize böreklerimizin tadını bilen müşterilerimiz gelir. Bir de okul zamanı öğrenciler daha çok geliyor”

BU İŞİ YAPACAKSANIZ, MUTFAĞINDAN GELMELİSİNİZ”

Son dönemde börekçiliği karlı bir iş olarak düşünen herkesin börek salonu açtığını söyleyen Bilal Yıldız, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu işi yapacaksanız bu işin mutfağından gelmelisiniz. Biz bu işe yıllarımızı verdik. Herkese bildiği ve anladığı işi yapmalarını tavsiye ederim. Ben pide de yaparım börek de açarım. Bu işi bilmeyenler ise ustası ayrılınca ya kapatıyor ya satıyor. Yıllardır yanımızda bir çok kişi çalıştı.

Birçoğu ya memleketime gideceğim ya da askere gideceğim diye ayrıldı. O yüzden kimseye muhtaç kalmadan gerektiği zaman işin mutfağına da girip kendi işinizi kendiniz yapabilmelisiniz.

Önceden börekçilik daha karlı bir işti ama zamanla maliyetler artınca kar da düştü. O yüzden bu işi yapmak isteyenler bir kez daha düşünsünler derim.”

ADRES: Nişanca Mahallesi Çömlekçiler Caddesi No: 10

TEL: 0212 613 97 94